Güzel Dinimiz İslamiyet

Yatma Âdâbı

Her gece Yasîn-i şerîf okuyanlar ve abdestli olarak yatanlar âhiret şehîdi olurlar.

Yatmadan önce Tebâreke sûresini okumalıdır. Peygamberimiz “aleyhisselâm” buyurdu ki: (Yatarken Tebâreke sûresini okumadan yatma! Zîrâ ölürsen kabirde sana yoldaş olur. Her gece Tebâreke sûresini okuyan kimse, Kadir gecesini ihyâ etmiş gibi sevaba nâil olur.)

Ebû Kursâfe “radıyallahü anh” şöyle rivâyet etmiştir: Resûlullahdan “sallallahü aleyhi ve sellem” işitdim: Bir kimse yatmadan önce yatağına gelip, Tebâreke sûresini okuduktan sonra dört defa, “Allahümme Rabbül Hılli vel-Harâm ve Rabbül-Beledil-harâm ve Rabbül-meş’aril harâm bi külli âyetin enzeltenâ fî şehri ramezâne belliğ rûhi Muhammedin minnî tahiyyeten ve selâmâ” diye duâ ederse, Allahü teâlâ iki melek gönderir, o selâmı Resûlullaha ulaşdırırlar. Resûlullah da “sallallahü aleyhi ve sellem”, benden de, falan oğlu falana selâm söyleyin, Allahın rahmeti ve bereketi üzerine olsun, buyurur.

Bir kimse yatacağı vakit, (İnnâ a’taynâ) sûresini okusa ve sonra, (Yâ Rabbî! Beni sabâh namazına vaktiyle uyandır) derse, Biiznillâhi teâlâ, o kimse, sabâh namazına, vaktiyle uyanır.

Yatağa “Eûzü” ve “Besmele” okuyarak girmeli, sağ yan üzerine kıbleye karşı yatmalıdır. Sağ avucunu sağ yanağın altına döşeyip “Eûzü-Besmele ile bir “Âyetel-kürsî okumalıdır.

Sonra her biri için Besmele okuyarak, üç “İhlâs”, sonra bir “Fâtiha “, sonra birer defa iki “Kul eûzü”yü okumalıdır.

Sonra üç defa, (Estağfirullah’el-azim ellezî lâ ilâhe illâ hû) okuyup üçüncüsüne (el-hayyel-kayyûme ve etûbü ileyh) ilave etmelidir.

Sonra on kere, (tevekkeltü alellah ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh) okuyup onuncusuna (hil aliyyilazîm ellezî lâ ilâhe illâ hû) ilave etmelidir.

Sonra bir, (Allahümmagfirlî ve li-vâlideyye ve lil mü’minîne vel mü’minât) ve bir (salevât-ı şerîfe) ve bir (Allahümme rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve fil-âhıreti haseneten ve kınâ azâbennâr bi-rahmetike yâ Erhamerrâhimîn) ve üç veya on veya kırk yâhud yetmiş kere (istiğfâr) ve bir (kelime-i tevhîd) okuyup sonra, istediği tarafa dönerek, istediğin şekilde uyumalıdır.

Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem”, (Gece uyanınca, “Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr, sübhanallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm” duasını okuyan her istediğine nâil olur) buyurdu.

Bir kimse uykudan uyanınca, “Allahümmağfirlî“ derse, duası kabul olur. [İbni Ebiddünya]

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu