Güzel Dinimiz İslamiyet

Yataktan Kalkma Âdâbı

Erken yatıp, erken kalkmalı ve bir özür yok ise sabah namazından sonra uyumamalıdır. Abdest alıp, çocukları ve ailesi ile birlikte sabah namazını kılmalıdır. Ailesine, çocuklarına ve bütün müslümanlara dua etmelidir.

Sevgili Peygamberimiz buyurdular ki: (Sabah vaktinde uyku rızka mânidir.) (Gündüzün evvelinde uyumak aklı azaltır. Ortasında uyumak Peygamberlerin ve evliyânın güzel ahlâkındandır. Gündüzün sonunda uyumak ise tenbelliktir.)
Müslüman, yatağından kalkarken “Besmele” çekmeli ve (Bismillâhi ve billahi tevekkeltü âlal-lahi la havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azîm) demelidir.

(Tergîb-üs-salât)daki hadîs-i şerîfde, (Sabâh, kalkınca, üç kere Bismillâhillezî lâ-yedurru ma’asmihî şey’ün fil-erdı velâ fissemâi ve hüvessemî’ul’alîm okuyana akşama kadar, hiç derd, belâ gelmez) buyuruldu.

Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki, (Cumâ günü sabâh namazından önce, üç kere “Estağfirullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyelkayyûme ve etûbü ileyh” okuyanın, kendinin ve anasının ve babasının bütün günâhları afv olur.) [Kul haklarını ve kazâya kalan farzları ödemek ve harâmlardan vaz geçmek şarttır.]

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu