Güzel Dinimiz İslamiyet

Vitir Namazı

Vitir namazı, üç rek’attir. Yatsı namazından sonra kılınır.

Önce, kalb ile, “Niyet ettim, Allah rızâsı için, bugünkü vâcib olan Vitir namazını kılmaya, döndüm kıbleye” diye niyet edilir. İlk iki rek’ati, iki rek’atlik bir namaz gibi kılınıp oturulunca, “Ettehıyyâtü” okunup, üçüncü rek’ate kalkılır. Üçüncü rek’atte Besmele çekilip, Fâtiha ve bir zamm-ı sûre okuduktan sonra, iki el, iki yana salıverilmeden tekbir getirilerek eller omuz hizâsına kadar kaldırılır, tekrar göğüs üzerine konur. [Erkekler, kulaklarına kaldırıp tekrar göbek altına, sağ elini, sol el üzerine bağlarlar.] Bundan sonra, iki kunut duası (Allahümme innâ neste’inüke...) ve (Allahümme iyyâke na’büdü...) okunur. Kunut dualarını bilmeyen üç kere istiğfar okur. Meselâ, “ Allahüm-mağfir lî” der. Yahut bir kere “Rabbenâ âtinâ..” yi sonuna kadar okur. Sonra, rükû ve secdeler yapılır. Secdelerden sonra oturup, “Ettehıyyâtü, Allahümme salli, Allahümme bârik ve Rabbenâ âtina” duaları okunup, önce sağ, sonra da, sol tarafa dönerek, “Esselâmü aleyküm ve rahmetullah” diyerek, selâm verilir.

Vitir namazı yalnız, Ramazanda cemâatle kılınır. Ramazanda yatsının farzını cemâatle kılan, vitri de cemâatle kılar. Vitri cemâatle kılarken, üçüncü rek’atta Fâtiha ve bir sûre okunduktan sonra, tekbir alınır. İmâm ve cemâat kunut dualarını içinden okur. Rükû ve secdeye varılıp oturulur. Selâm verilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu