Güzel Dinimiz İslamiyet

Uyuşturucu Maddeler

Uyuşturucu madde deyince aklımıza, kısmî ve yaygın olarak kullanılan esrar otu, afyon, morfin ve bazı ilâçlar gelir. Dînimiz, alışkanlık yapan ve aklı gideren her türlü uyuşturucu maddeleri kullanmayı haram kılmıştır. Bunları az miktarda ilâç olarak doktorların, eczacıların kullanmasına izin verilmiştir.

Allahü teâlâ, Sa’d sûresi 26. âyetinde meâlen, (Keyfe tâbi olma ki, bu seni Allah’ın yolundan saptırır) ve Câsiye sûresi 23. âyetinde meâlen, (Şimdi o kimseyi gördün ya, hidayeti bırakıp, keyfine taparcasına zevkini kendine ilah edinmiş) buyuruyor.

Gençler arasında, en yaygın olarak eroin, esrar, LSD, amfetamin, tiner, bally, bonzai vs. grubu uyarıcılar uyuşturucu olarak kullanılmaktadır.

Uyuşturucu maddeleri, alışkanlık derecesine vardırarak kullananlar normal iradesini ve aklî dengesini kaybederler. Yaptıkları işler ve söyledikleri sözler, ele alınacak ve hiçbir değer kabul edilecek cinsten değildir.

Uyuşturucu madde kullanma alışkanlığı, her zaman insan için büyük bir felâkettir. Önlenmesi için, âcil tedbirler gerekmektedir. Polisiye tedbirlerin tek başına fazla fayda sağlamadığı bugüne kadar yapılan uygulamalardan anlaşılmıştır.

İnsanların doğru yoldan uzaklaştığı, kendi yaratanına ve O’nun Peygamberlerinin emirlerine uymanın azaldığı günümüzde, çocuklar ve gençler, tarifi imkânsız bir tehlike içinde bulunmaktadır. Yüce dînimizin emirleri doğrultusunda yetişmeyen çocukların ve gençlerin, rahatlıkla uyuşturucu tuzağına düşebileceği acı bir gerçektir. Başta gençlerimiz olmak üzere, bütün insanlığın böyle bir felâkete düşmesi karşısında yapılacak şeyler ve alınacak âcil tedbirler çok önemlidir.

Uyuşturucu alışkanlığına yakalanmış kişileri, erken anlamak ve teşhis etmek, o kişiyi tekrar topluma kazandırmak açısından mühim bir tedbir olmaktadır. En etkili tedbir ise, gençleri dînine bağlı ve İslâm ahlâkı ile yetiştirmektir. Çünkü dînine bağlı kimseler, haram yemekten, içmekten ve kullanmaktan daima uzak dururlar.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu