Güzel Dinimiz İslamiyet

Üç gün Hayz Olmak

Sual: (Bir kadında 3 gün kan gelince hayız olur) deniyor. 3 gün nasıl hesaplanıyor? Meselâ bir kadından ayın birinde saat dokuzda kan geldi, ayın ikisinde de devam etti. 3. gün saat dokuza kadar devam etti. Bu kadının hayzı 3 gün mü oluyor?

CEVAP: Hayır, 2 gün, yâni 48 saat kan gelmiş oluyor, hayız olmaz. Hattâ bu kan, 4. gün saat sekize kadar, yâni 71 saat sürse, sonra kesilse yine hayız olmaz. Hayız olması için tam 3 gün, yâni 72 saat sürmesi lazımdır. Bu 3 günü doğru tesbit etmek için, gün olarak değil, saat olarak hesaplamalı. Meselâ 1. gün saat dokuzda başlasa, 4. gün saat sekizde bitse, toplam 71 saat eder. 3 günden, yâni 72 saatten 5 dakika bile az olan, 72 saati doldurmadığı için hayız olmaz.

Bunun için, hayız cetveli tutmak lazımdır. Kanın geldiği saati, dakikayı tesbit etmek lazımdır. Kanın durmadan 3 gün hep akması lazım değildir. Her gün biraz akmışsa, o gün hep aktı kabul edilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu