Güzel Dinimiz İslamiyet

Tesettür ve Hayâ

Müslümân kadınlarının örtünmesi, bunların nâmûslarını korumak için olduğu gibi, bu örtüler, kadınla erkeği birbirinden ayıran mânevî sınırlar demekdir. Bu örtüler, erkekle kadın arasına konulan hayâ perdeleridir.

İslâmiyyet, kadınla, kızla konuşmayınız, eğlenmeyiniz, papazlar gibi kadınsız yaşayınız demiyor. İslâmiyyet, komşunun karısını, kızını başdan çıkarmayınız, onların hayâ perdelerini parçalamayınız, âile yuvalarını yıkmayınız, istediğiniz kızı alınız, onunla, evinizde serbestçe, rahatça istediğiniz gibi eğleniniz diyor. Karınızı, kızınızı, yabancı erkeklerin arasına sokup, onların edeblerini, hayâlarını ve istikbâllerini bozmayınız! Kendinizin ve başkalarının âile yuvalarını yıkacak taşkınlıklardan sakınınız diyor. Bir kızı mesûd etmek için çalışın, kazanın ve genç iken, erken evlenin diyor.

Hikmet ehl-i bir zât buyuruyor ki: Bir kış sabâhı, alaca karanlıkda tramvayda giderken, Bâyezîd meydânında bir çöpçü kadının kar süpürdüğünü görünce, yüreğimiz sızladı. Bu müslümân ninenin, sıcak odasında yatmasını veya okumasını, yahut çocuklarının ihtiyaçlarını hazırlamasını arzuladık. Çünkü, İslâmiyyet, kadınların bütün ihtiyaçlarını kocasına yüklemişdir. Kocası yoksa, yakın akrabası verecektir. Kimsesi yoksa, Beyt-ül-mâl, yâni devlet bakacaktır. Kadının her ihtiyacı ayağına gelecektir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu