Güzel Dinimiz İslamiyet

Süt Kardeşlik

Süt ile, kardeş olmak demektir. Rıdâ, süt emme çağında yâni iki buçuk yaşından küçük bir çocuğun bir kadının memesinden süt emmesi veya bir kadının sütü bir vâsıta ile çocuğun midesine gitmesidir.

Dinimizde insanlar arasında üç çeşit akrabalık bildirilmiştir. Bunlar; kan ile olan (nesepten, soydan) akrabalık, sıhriyet ile (evlenmek ile) olan akrabalık ve süt ile (yabancı bir kadının sütünü emmek ile) olan akrabalıktır.

Süt kardeşlik ve süte bağlı akrabalık, bir çocuğun yabancı bir kadının sütünü emmesiyle meydana gelir. Süt emme şekilleri, miktarı ve emen çocuğun yaşı, dört hak mezhepte değişik olarak bildirilmiştir. Hanefî mezhebine göre ikibuçuk yaşından sonra emen, süt çocuğu olmaz.

Bir çocuk, yabancı bir veya birkaç kadından süt emince, bu kadınlar çocuğun “süt annesi”, kadının öz erkek kardeşi çocuğun “süt dayısı”, bu kadına, bu sütün gelmesine sebep olan kocası da “süt babası” olur. Bu adamın, öz erkek kardeşi de “süt amcası” olur. Çocuğun süt emdiği kadının bütün çocukları, bunun “süt kardeşi” olurlar.

Allahü teâlâ, Kur’ân-ı kerîmde, Nisâ sûresi 23. âyet-i kerîmesinde meâlen buyuruyor ki: (Vaktiyle sizi emzirmiş olan “süt” analarınız ile evlenmeniz, “kendi analarınız gibi” size haram kılınmıştır.)

Peygamber efendimiz de bir hadîs-i şerîflerinde, (Süt emmek, doğumun “nesebin, soyun” haram kıldığı her şeyi haram kılar) buyurmuştur.

Dinimizde süt emerek meydana gelen akrabalık da, nesep (soy) ile olan akrabalık gibi evliliğe, ebedi olarak engeldir. Süt akrabalar birbirleriyle evlenemezler.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu