Güzel Dinimiz İslamiyet

Sonsöz

İslâm dîni, kadını en yüksek dereceye çıkarmıştır. İslâmiyyetin kadına verdiği kıymeti hiçbir din, hiçbir düşünce vermemiştir.

Peygamber efendimizin “sallallahü aleyhi ve sellem”, hicretin onuncu yılı, son haccının hutbesindeki sözlerinden, son nasihatlarından biri, “Kadınlarınıza eziyyet etmeyiniz! Onlar, Allahü teâlânın sizlere emanetidir. Onlara yumuşak olunuz, iyilik ediniz!” olmuştur.

Hadîs-i şerîfde, Peygamberimiz “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem”, “Bir kadın, beş vakit namazını kılar, Ramazan ayında oruç tutar, namusunu korur ve kocasına itâat ederse, dilediği kapıdan Cennete girer” buyurdu.

Büyük âlim seyyid Abdülhakîm-i Arvâsî “rahmetullahi aleyh” “Evlâdın anne ve babası üzerinde üç hakkı vardır: Müslüman ismi koymak, islâmiyyeti öğretmek, bâliğ olduğunda, dîni ve ahlâkı güzel bir müslüman ile evlendirmektir” buyurdu. Kızlarını böyle evlendiren ana-baba ve akrabası, hattâ ahbabı ve hattâ komşuları çok sevâb kazanırlar. Gençler, böyle bir saâdet yuvası kurmak için, islâm bilgilerini ve islâmın güzel ahlâkını öğrenmek için çalışırlar. Müslümanların miktarı artar. İslâm nimeti her yere yayılır.

İslâmiyyetde evlenmek, bir kızı mesut etmek, ibâdetdir ve bütün nâfile ibâdetlerden daha sevâbtır. Kız küçük iken; anasına, babasına tâbi olarak müslümandır. Bâliğa olunca, anasının, babasının dînine tâbi olması devam etmez. İslâmiyyeti bilmeyerek bâliğa olunca, mürted olur. Îmân edilecek altı şeyi yâni (Âmentü billâhi...) de bulunan altı şeyi öğrenip, bunlara inanması ve Allahü teâlânın emirlerini ve yasaklarını kabul ettim demesi lâzımdır.

İnsanın Allahü teâlâya, gücü yetdiği kadar şükretmesi, insanlık vazîfesidir. Aklın emretdiği bir vazife, bir borçtur. İşte, insanların Allahü teâlâya karşı, kalb ile ve dil ile ve beden ile yapmaları ve inanmaları lâzım olan şükür borcu, kulluk vazîfeleri, Allahü teâlâ tarafından bildirilmiş ve O'nun sevgili Peygamberi “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” tarafından ortaya konmuştur. Bir insanın âhirete îmânlı gidip gitmediği, son nefesinde belli olur.

Büyük günâh işlemiş olan erkek veya kadın bir müslüman, temiz kalb ile tövbe ederse, günâhları muhakkak affolur. Günâhsız tertemiz olur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu