Güzel Dinimiz İslamiyet

Selâmlaşmak

Müslümanların birbirine karşı haklarından birincisi, birbirlerini gördükleri zaman selâmlaşmalarıdır.

İki müslüman karşılaştığı zaman “Selâmün aleyküm” veya “Esselâmü aleyküm” diyerek birbirlerine selâm verirler. Kendisine selâm verilen de bunu, “Aleyküm selâm” veya “Ve aleyküm selâm” diyerek alır. Sadece “Selâm” veya “Selâm aleyküm” demek ve başka sözler söylemek selâm olmaz. Buna cevap vermek lâzım değildir.

“Selâmün aleyküm” demek, (Ben müslümanım. Benden sana zarar gelmez. Selamettesin) demektir. Selâmın cevabı da aynı mânâdadır.

Selâm; tanıdık, tanımadık herkese duyabileceği kadar sesle verilir. Önce büyük küçüğe, şehirli köylüye, binekte olan yayaya, ayakta olan oturana, az olan çok olana, efendi hizmetçisine, baba ve anne çocuklarına verir.

Peygamberimiz, Medine’ye teşrif ettiklerinde müslümanlara ilk iş olarak birbirleriyle selâmlaşmalarını tavsiye etmiştir. Bu durum, müslümanlar arasında tanışma ve kaynaşmaya sebep olmuştur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu