Güzel Dinimiz İslamiyet

Secde-i Sehv (Yanılma ve Unutma Secdesi)

Bir farzı ve vâcibi unutarak geciktiren veya vaktinden önce veya sonra yapan, veyahutta namazın vâciblerinden birini unutarak yapmıyan, secde-i sehv yapar ki, vâcibdir.

Birkaç kere secde-i sehv icab etse bir kere yapmak yetişir, imâmın yanılması, kendisine uyanların da secde-i sehv yapmalarını gerektirir, imâma uyan yanılırsa, kendisi imâmdan ayrı secde-i sehv yapmaz.

Secde-i sehvi yapmak için, son oturuşda Tehıyyât okunup sağ tarafa selâm verildikten sonra, iki secde yapıp oturur ve Tehıyyât, Salli, Bârik, Rabbenâ okunarak namazı tamamlar. Salli ve bârik okunduktan ve bir veya iki tarafa selâm verdikden sonra veyahut da hiç selâm vermeden de secde-i sehv yapılabilir.

Secde-i sehvi, bile bile yapmayan veya namazın vâciblerinden birini meselâ; Fâtiha okumayı bilerek terk eden kimsenin, o namazı tekrar kılması gerekir. Tekrar kılmazsa günâhkâr olur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu