Güzel Dinimiz İslamiyet

Oturarak ve Îmâ ile Namaz Kılmak

AÇIKLAMA: Sandalyede Namaz Olmaz

Bir uzvundaki dertten dolayı ayakta duramayan veya zarar gören, başı dönen kimse, farzları da oturarak kılar. Rükû için eğilir, secde için, başını yere koyar. Duvara, direğe, insana dayanarak, biraz ayakta durabilenin, ayakta tekbir alması ve o kadarcık ayakta okuması farzdır. Farz kılarken özürsüz, duvara, direğe dayanmak mekrûhtur. Bir özür olursa mekrûh olmaz.

Dayanarak ayakta durmak veya oturmak mümkün iken, yatarak îmâ caiz olmaz. Uygun oturamayan kimse, istediği gibi oturur. Bir yerini yastığa veya başka şeye dayar.

Hamile veya hasta, sağ ve soluna sehpa gibi bir şey koyup onlara dayanarak ayağa kalkabilirse öyle kılması gerekir.

Bir şeye dayanarak veya bir kimsenin tutması ile de, yerde oturamayan hasta, sırt üstü yatarak kılar. Ayaklarını kıbleye uzatır. Başı altına yastık koyar. Yüzü kıbleye karşı olur. Veya kıbleye karşı sağ veya sol yanı üzerine yatar. Rükû ve secdeleri, başı ile imâ eder. Başı ile de imâ edemeyen aklı başında bir hasta, bu hâli bir günden fazla devam edip namazını hiç kılamazsa, o hâl bitinceye kadar namaz ondan sâkıt olur, yani üzerine farz olmaz, hiçbirini kazâ etmez. Semâvi bir sebep ile, yâni elinde olmayarak, meselâ hastalık ile veya baygın yahut rekat veya secde sayılarını unutacak kadar dalgın olarak, beşten fazla namazını kılamayan da böyledir. Alkollü içkiler veya ilaç alarak böyle baygın, dalgın olanın, kılamadığı namazlarının hepsini kazâ etmesi lazımdır.

Sandalye gibi yüksek bir şeyin üstüne oturup da ayağını sarkıtarak namaz kılması câiz değildir. O namaz kabul olmaz. Çünkü, sandalyede oturmak için zaruret yoktur. Sandalyede oturabilen kimse, yerde de oturabilir. Yerde oturabilenin yere oturup kılması lâzımdır.

Namazdan sonra, yerden ayağa kalkamayan, sandalyeden ise kolay kalkan hastayı yerden bir kimse kaldırır. Kalkamıyorsa kıbleye karşı olan bir karyolada oturup, ayaklarını sarkıtmadan kıbleye karşı uzatarak kılar. Namazdan sonra, ayaklarını yatağın bir yanına sarkıtıp, sandalyeden kalkar gibi kalkar. Veya sandalyeye oturur, fakat önüne bir sandalye veya sehpa koyup üzerine ayaklarını kor. Namaz bitince ayağını sandalyeden veya sehpadan indirerek kalkabilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu