Güzel Dinimiz İslamiyet

Oturarak ve Îmâ ile Namaz Kılarken Dikkat Edilecek Hususlar

Secde yapabiliyorsa, namaza ayakta başlar. Ayakta durabildiği kadar okur ve rükû eder. Ayakta hiç duramıyan, oturarak başlar. Diz üstü oturur, secdeleri yaparak namazını kılar. Bu şekilde namaz kılmaya oturarak namaz kılmak denir.

Oturarak kılarken, kıyamda ellerini göğsünün üzerine koyar. [Erkekler, göbeğinin altına bağlar. Kâmeti; ayakta başlamışsa ayakta iken, oturarak veya îmâ ile kılıyorsa oturduğu şekilde iken getirir.]

Secde yapamıyorsa îmâ ile kılar. Yâni kolayına geldiği şekilde diz üstü veya bağdaş kurarak oturur. Bu şekilde oturamıyorsa ayaklarını kıbleye karşı uzatır. Kıyam hâlindeyken ayaklara, otururken kucağına bakar.

Oturarak iftitah tekbiri alır. Rükû için vücudunu biraz eğer, secde için biraz daha eğer. Vücudunu eğemeyen başını aynı şekilde eğerek namazını îmâ ile kılmış olur.

Îmâ ile namaz kılarken, kıyamda iken ellerini göğsünün üzerine koyar. [Erkekler, göbeğinin altına bağlar.] Rükû için az eğilirken ellerini dizleri üzerine koyar. Secde için biraz daha eğilir. Ellerini de dizlerinin üzerine veya az ilerisine koyar. Ettehıyyâtü okurken ellerini, normal namaz kıldığı gibi uyluklarının üstüne koyar. Selâm verirken, omuz başlarına nazar edilir. Böyle namaz kılmaya îmâ ile kılmak denir.

Göz ile îmâ olmaz. 24 saat, yâni bir gün başını eğemiyorsa ondan namaz sâkıt olur, kazâ etmesi de gerekmez.

Ayakta cemâatle namaz kılarken, ayakların bulunduğu yere itibar edilir. Ayağının topuğu imâmın topuğundan ileri olursa o namaz sahih olmaz. Ama îmâ ile kılarken böyle değildir, o zaman topuklara değil, başın bulunduğu yere itibar edilir. Îmâ edenin başı, imâmın başının gerisinde veya aynı hizâda olursa, ayakları imâmın ayaklarının ilerisinde olsa da namazı sahih olur. [İbni Abidin]

Ayakta kılan, oturarak kılana uyabilir, îmâ ile kılana uyamaz.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu