Güzel Dinimiz İslamiyet

Orucun Faydaları

Oruç, insanı hasta yapmaz. Oruç zayıfları kuvvetlendirir, zihinleri açar. Allahü teâlâ, faydalı şeyleri emreder. Zararlı şeyi emretmez. Orucun daha birçok faydaları vardır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Allahü teâlâ, yemek ve içmekten münezzehtir. Oruç tutmakla Allahü teâlânın ahlâkından birine yapışılmış olur. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Bir kimsede Allahü teâlânın ahlâkından bir ahlâk bulunursa, o kimse Cennetliktir.)

 2. Oruç gizli bir ibâdettir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Gizli verilen bir gümüş, aşikare verilen yedi yüz gümüşten daha üstündür.)

 3. Oruç tutan nefsini yenebilir. Bu da üstün bir ibâdettir.

 4. Oruç tutmakla şeytanı da yenmek mümkündür. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Şeytan damarlarınızda kan gibi dolaşır. Oruç tutmakla, yolunu daraltınız!)

 5. Oruç tutmakla, meleklere benzemiş olunur. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Salihlerin hasletinden kimde bulunursa kıyâmette onlarla haşr olur.) (Allah yolunda bir gün oruç tutanın bedenini, Allahü teâlâ Cehennemden yetmiş sene uzak tutar.)

 6. Onbir ay devamlı çalışan mide ve ona bağlı olan âzâlar dinlenmiş ve sıhhate kavuşmuş olur. Vücutta birikmiş enerjileri harcar.

 7. Oruç tutarak aç kalan müslümanların, aç kalan fakirleri hatırlama ve onlara yardım etme arzusu ve gayreti artar.

 8. İftar davetleri ile dostluk, akrabalık bağları kuvvetlenir.

 9. Oruç münasebeti ile yemek yime işleri kısaldığından, yiyeceklere talep az olduğundan ucuzluk olur.

 10. Oruçlu insan kızmaz, kalb kırmaz ve kimseyi hattâ hayvanları bile incitmez.

 11. Rızkı genişler. Para ve malın bereketi artar.

Orucun, insan bedeninde sağladığı faydalardan diğer bazıları şunlardır: Oruç tutanlarda gündüz kan hacminin azaldığı, doku suyunun azaldığı ve sonuçta minimal (küçük) tansiyonun düştüğü, kalbin rahatladığı tetkikler sonucu anlaşılmıştır.

Oruçta sinir sistemi de bir rahatlama içindedir. Bir ibâdeti yerine getirme mutluluğu, gerginlikleri, sıkıntıları azaltır, yok eder.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu