Güzel Dinimiz İslamiyet

Ölüyü Kötülemek

Bid’at ehli veya kâfir bir yazar yanlış şeyler yazıp ölse, onun yanlışlarını söylemek gıybet, günâh olmaz. Ölüyü değil, ölülerimizi, yâni müslüman ölüleri kötülemek bildiriliyor. Bir hadîs-i şerîf meâli şöyledir:

(Ölülerinizin iyiliklerini söyleyin, kötülüklerinden bahsetmeyin!) [Tirmizî]

Dirileri kötülemek de câiz değil, ama dirilerle helâlleşme imkânı vardır, ölüye göre biraz daha hafiftir.

Dine aykırı yazı yazan ölü veya diri müslümanın da, bu hatâsını bildirmek gıybet olmaz.

İbni Sebe, Ahmet Kadiyanî, Efganî, Reşat Halife, Mevdûdî gibi sicili bozukları anlatmak, gıybet olmaz, sevap olur yâni dinin emrine uyulmuş olur. Çünkü İbni Âbidîn hazretleri buyuruyor ki:

Ölmüş de olsa, bid’at ehlinin ve müslümanlığı yanlış anlatanların bu iftiralarını söylemek lazımdır, gıybet olmaz, emr-i maruf olur. (Redd-ül-muhtar)

İki hadîs-i şerîfte de buyuruldu ki:

(Dine bid’at karıştıranları gıybet etmek günâh olmaz.) [İbni Ebiddünya]

([Gıybet olur zannıyla] fâcirin hâlini anlatmaktan çekinmeyin ki halk, onun zararından korunsun.) [Taberanî]

Demek ki böyle kimselerin bütün yanlışlarını açıklamak gerekiyor. Üç hadîs-i şerîf:

(Bid’at yayılınca, hakkı bilen, bilgisini açıklasın! Hakkı yâni doğruyu bildiği hâlde gizleyene lânet olsun!) [Hatîb]

(Bid’atler yayılıp, sonrakiler, öncekilere lânet edince, doğruyu bilenler herkese söylesin! Söylemeyip gizleyen, Allah’ın indirdiği Kur’ân-ı kerîmi gizlemiş olur.) [İbni Asâkir]

(Ortalık karıştığı, yalanlar yazıldığı, âdetler ibâdetlere karıştırıldığı ve Eshâbıma dil uzatıldığı zaman, doğruyu bilenler herkese bildirsin! Allahü teâlânın, meleklerin ve bütün insanların lâneti, doğruyu bilip de, gücü yettiği hâlde bildirmeyene olsun.) [Ebû Nuaym, Deylemî]

Bu lânetlere müstahak olmamak için ölü veya diri bütün mezhepsizlerin dine aykırı yanlışlarını çeşitli yollarla anlatıp, Müslümanları bu sapıklıklardan korumak lazımdır.

Dinsizin zararından korunmak için, (Falanca dinsizdir, şunları yapar) gibi sözler söylemek gıybet olmaz. Yâni dinsizliği açıksa, dinsize dinsiz demek gıybet olmaz. Diğer açık işlenen günâhların hepsi böyledir. Bir yazar, çıkıyor, (Ben mezhebe uymam) diyorsa, ona mezhepsiz demek gıybet olmaz.

Bid’at ehlinin bid’atlerini, alışverişte hile yapanların bu hilelerini Müslümanlara duyurup, bunların şerrinden sakınmalarına sebep olmak ve Müslümanlığı yanlış anlatanların bu iftiralarını söylemek gıybet olmaz, emr-i maruf olur. [Redd-ül-Muhtar]

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu