Güzel Dinimiz İslamiyet

NİFÂS KANI (Lohusa kanı)

Nifâs, lohusa yâni, doğumdan sonra gelen kan demektir. Elleri, ayakları, başı belli olan düşükte gelen kan da nifâstır. Eğer düşük düşerse, parmağı, yâ saçı, yâ ağzı veya burnu belli olursa, bütün çocuk doğurmuş gibi olur. Elleri, ayakları, başı belli olan düşükte gelen kan da nifâstır. Nifâs zamanının azı yoktur. Kan kesildiği zaman, gusledip namaza başlar. Ama, önceki nifâs âdeti kadar gün geçmeden, cimâ edemez. En çok zamanı 40 gündür. 40 gün tamam olunca, kan kesilmese de, gusledip, namaza başlar. 40 günden sonra gelen kan, istihâza olur.

O hâlde nifâs gününü de ezberlemek ve Özel Günler Defteri’ne de yazmak gerekir.

Ramazanda, imsâktan (sahûrdan yâni fecirden) sonra, hayzdan veya nifâstan kesilen o gün yiyip içmez. Fakat o günü kazâ eder. Hayz ve nifâs sahurdan sonra başlarsa, ikindiden sonra da olsa, o gün yiyip içer.

Düşükte parmağı, ağzı veya burnu belli olursa, bütün çocuk doğurmuş gibi olur. Eğer hiç bir yeri belli değilse, nifâs olmaz. Lâkin, 3 gün veya daha ziyâde akarsa, hayz olur. Eğer hayzdan kesileli 15 gün veya daha ziyâde olup da düşmüş ise ve eğer 3 günden eksik kesilir ise veya daha hayz kesileli 15 gün olmamış ise, hayz değildir. Burun kanı gibidir. Eri ile yatmadan önce gusl lâzım değildir. Namazını kılması lâzımdır. Ve orucunu dahî tutar. Vaty için gusül gerekmez.

Hayzın 10 günü veya nifâsın 40 günü içinde, 1-2 gün kan gelmese, kesildi sanıp, gusledip oruç tutsa, sonra yine süresi içinde kan gelse, hayz veya nifâs olacağı için, o oruçları kazâ eder. Kesilince yine gusleder. 3 gün veya daha fazla kan gelip, âdetinden önce kesilse, gusledip namazını kılar. Ancak âdeti geçmedikçe vaty câiz olmaz. Nifâs da böyledir.

Eğer âdetten fazla kesilse, ama 10 günde veya daha az günde kesilse, hayzdır. Eğer, kan, 10 günü aşsa, âdetinden ilerisi hayz olmaz, o günlerdeki namazları kazâ eder. Nifâsın 40 günü de hayzın 10 günü gibidir.

Birinci çocuğunda, 25 günde temizlenen kadının âdeti, 25 gün olur. Bu kadının ikinci çocuğunda kan, 45 gün gelse nifâsı 25 gün sayılıp, 20 günü istihâza olur. 20 günlük namazlarını kazâ eder.

İkinci çocukda kan, 40 günden önce, meselâ 35 günde kesilirse, bunun hepsi nifâs olur ve âdeti 25 günden, 35 güne değişmiş olur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu