Güzel Dinimiz İslamiyet

Namaz Sûreleri ve Dualarını İslâm Harflerini Okuyarak Öğrenmek

Sûreleri ve duâları latin harfleri ile yazmaya çok uğraştığımız hâlde mümkün olmadığından bunu başaramadık. Latin harflerine nasıl işaret konursa konsun, Kur’ân-ı kerîmdeki harflerin tam karşılığını okumak imkânsızdır. Yine latin harflerine nasıl işaret konulursa konulsun sûreleri ve duâları, doğru okuyabilmek mümkün olmaz. Bunları Kur’ân-ı kerîmdeki harfler gibi okuyabilmek için bir bilenin okutması ve tekrar tekrar alıştırması lâzımdır. Bu alıştırma muhakkak lâzım olduğuna göre, bilen kimseye doğrudan doğruya Kur’ân-ı kerîm harflerini tanıtmak ve öğretmek imkânını ve ni’metini kazandırır. Bu ni’metin büyüklüğünü, dünyada ve âhiretde faydasını hadîs-i şerîfler ve fıkıh kitapları uzun uzun anlatmakda, sevabının çokluğunu bildirmektedirler. O hâlde her müslüman, çocuğunu câmilere, Kur’ân-ı kerîm kurslarına göndermeli, Kur’ân-ı kerîmin harflerini ve bunların nasıl okunacağını iyice öğretmeli, bu büyük sevaba kavuşmağa çalışmalıdır.

Bir hadîs-i şerîfde buyuruldu ki: (Çocuklarına Kur’ân-ı kerîm öğretenlere veya Kur’ân-ı kerîm hocasına gönderenlere öğretilen Kur’ân-ı kerîmin her harfi için, on kere Kâ’beyi muazzama ziyaret sevabı verilir ve kıyâmet günü başına devlet tacı konur. Bütün insanlar görüp imrenir.) Bir hadîs-i şerîfte de: (Çocuklarına dinlerini öğretmiyenler, Cehenneme gideceklerdir) buyuruldu.

Kur’ân-ı kerîmi çabuk ve kolay öğrenmek için, birçok “Elif-bâ” kitapları da hazırlanmıştır. Bunlar, Kur’ân-ı kerîm öğretmeni gibi olup, bu işte en büyük yardımcıdırlar. Bunlardan Hakîkât Kitâbevi tarafından hazırlanmış olan “Elîf-bâ” çok kıymetlidir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu