Güzel Dinimiz İslamiyet

MÜSLÜMANLARIN HAKLARI

Müslüman, müslümanın din kardeşidir. Kendisine yapılmasını istemediği şeyleri, kardeşleri için de istemezler. Müslümanlar, bir bedenin uzuvları gibidirler. Birindeki dert, sıkıntı ve üzüntü hepsini rahatsız eder.

Müslümanlar birbirine hürmet eder, aralarında yardımlaşırlar. Din yolunda ve dünya işlerinde sıkıntıda gördüklerini bu sıkıntılardan kurtarırlar. Ramazan-ı şerîfe, oruç tutanlara, câmilere, ezâna, namaz kılanlara, Kur’ân-ı kerîme saygı gösterirler. Başkalarının mallarına, canlarına ve ırzlarına (namuslarına) saldırmazlar. Hiç suç işlemezler. Kul ve hayvan haklarını gözetirler. İslâmın güzel ahlâkı ile yaşayarak herkesin sevgi ve saygısını kazanırlar. Müslümanlar, müslüman olmayanlara karşı da güler yüzlü ve tatlı dilli davranırlar. Bu davranış, onları İslâmiyete ısındırır.

Müslümanların haklarını gözetmek lâzımdır. Sevgili Peygamberimiz, (Müslümanın müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selâmına cevap vermek, hastasını yoklamak, cenazesinde bulunmak, davetine gitmek ve aksırıp elhamdülillah diyene, yerhamükellah diyerek cevap vermek) buyurdu.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu