Güzel Dinimiz İslamiyet

Mükellef Kime Denir?

Akıllı olan ve bülûğ çağına giren erkek ve kadınlara "Mükellef" denir. Mükellef olan kimseler, Allahü teâlânın emir ve yasaklarından sorumludurlar.

 Dînimizde, mükellef olan kimseye, îmân etmek ve ibâdet yapmak emrolunmuştur. Yapılması yasak edilen haramlardan ve mekrûh işlerden de kaçınmaları lâzımdır.

Akıl, anlayıcı bir kuvvettir. Faydalıyı zararlıdan ayırt etmek için yaratılmıştır. Akıl bir ölçü âleti gibidir. İki iyi şeyden, daha iyi olanını ve iki kötü şeyden, daha kötü olanını ayırır. Akıllı kimse, sadece iyiyi ve kötüyü anlayan değil, iyiyi görünce onu alan ve kötüyü görünce de onu terkedendir. Akıl göz gibidir. Din de ışık gibidir. Işık olmazsa göz göremez.

Bülûğ çağı, ergenlik çağı demektir. Kız çocuklarının bülûğa ermesi, 9 yaşını doldurunca başlar. 9 yaşındaki kız çocuğu 3 gün 3 gece kan görürse, hayız (âdet) görmüş olur, bülûğ çağına girdiğine hükmedilir. Uykuda ihtilâm olur yahut kocasından hâmile kalırsa, bülûğa erdiği anlaşılır. Eğer bu üç alâmetten hiçbiri görünmezse 15 yaş tamam olunca, bülûğ çağına girdiğine hükmolunur. Bülûğa eren erkek ve kadına artık Allahü teâlânın emirlerini yapmak ve yasaklarından kaçınmak farz olur. Bu kimselere mükellef denir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu