Güzel Dinimiz İslamiyet

MÜBÂREK HANIMLAR Fâtıma-tüz Zehra el-Betül “radıyallahü anhâ”

Resûlullahın dört kızından en sevgilisi idi. Aklı, zekâsı, hüsn-ü cemâli, zühd ve takvâsı ve ahlâk-ı hasenesi pek ziyâde idi.

Hadîce-tül-kübrânın kızı idi. Hicretden onüç yıl önce Mekkede tevellüd etdi. Hicretin ikinci yılında, hazret-i Alîye verildi. O zaman, hazret-i Alî yirmibeş yaşına gelmiş idi. Hazret-i Fâtımanın kardeşlerinin çocuğu olmadı, olanı da küçük iken vefât etdi. Resûlullahın soyu, yalnız hazret-i Fâtıma’dan hâsıl oldu. Üç oğlu, iki kızı oldu. Muhsin küçük yaşda iken vefât etdi.

Hazret-i Alî, Fâtıma, Hasen ve Hüseyne (Ehl-i beyt) veya (Âl-i abâ) denir. Hazret-i Meryem’den sonra, bütün kadınların en üstünüdür. Kendisi ve nesli Cehennem ateşinden kesilmiş mânâsına (Fâtıma), yüzü pek beyâz ve parlak olduğundan (Zehrâ), erkeklerden çekinen, ibadete düşkün, namuslu ve çok temiz kadın, zühd ve dünyâdan kesilmekde önde olduğu için (Betül) denildi. Âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîfler ile medh olundu. Resûlullahın vefâtından sonra güldüğü hiç görülmedi. Altı ay daha yaşayıp, onbirinci yılda, Ramazân-ı şerîfin üçüncü günü, vefât eyledi.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu