Güzel Dinimiz İslamiyet

MÜBÂREK HANIMLAR Âsiye binti Müzahim “rahmetullahi aleyhâ”

Firavun’un hanımıdır. Yusuf aleyhisselâma îmân eden Reyyan bin Velid’in neslindendir. Kavminin seçkin kadınlarından olup, iffet ve cemal sahibiydi. Hazret-i Mûsâ’yı bebekken Nil nehrinden kurtarıp, büyütmüş, sonra da onun peygamberliğine inanmıştır.

Hazret-i Âsiye bir müddet îmânını gizledi. Gizli gizli Allahü teâlâya ibadet etti. Onun gizlice îmân ettiğini öğrenen Firavun, vazgeçmesi için tehdidde bulundu. Firavun, bütün tehdid ve eziyetlere rağmen îmânından dönmeyen hazret-i Âsiye’yi ellerinden ve ayaklarından dört direğe bağlatıp sırt üstü yere yatırttı. Göğsü üzerine değirmen taşı koydurdu.

Bu eziyetler ve işkenceler esnasında; “Yâ Rabbî! Benim için nezdinde Cennet’te bir ev yap! Beni cahil Firavun’dan, batıl kötü amelinden ve zalim olan bu kavmin şerrinden koru!” diye dua etti.

Allahü teâlâ tarafından kendisine; “Başını kaldır!” diye ilham olundu. Başını kaldırıp baktığında, gözünden perde kaldırılıp Cennet’te kendisi için beyaz inciden yapılmakta olan köşkü gördü. Artık yapılan eziyetlerden acı duymuyor, Cennet’te kendisi için hazırlanan köşkü seyrediyor ve gülüyordu.

Âsiye’nin îmânını Firavun’un akıl almaz işkenceleri bile söndürememiş, bilakis onu daha kuvvetlendirmiştir. Bu duruma iyice kızıp sinirlenen Firavun, hazret-i Âsiye’nin üzerine daha büyük kaya atılması ve böylece çok elem verici büyük işkence ve eziyyet yapılmasını emretti. Fakat o kaya üzerine atıldığında, hazret-i Âsiye çoktan ruhunu teslim etmişti.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu