Güzel Dinimiz İslamiyet

Mest Üzerine Mesh Etmek

Mest, ayağın yıkanması farz olan yerini örten, su geçirmez ayakkabı demektir. Mest büyük olup da, parmaklar mestin ucuna kadar gitmezse, mesh olmaz. Mestin, bir saat yol yürüyünce, ayaktan çıkmayacayak şekilde sağlam ve ayağa uygun olması lâzımdır.

Tabanı ile ayak üstü veya yalnız tabanı deri kaplanmış çorap üstüne mesh yapılabilir. Mestler, abdestsizliğin ayaklara geçmesine mâni olmaktadır.

Mesh, mestlerin üstüne yapılır. Mestlerin tabanına mesh yapılmaz. Çıplak ayak mutlaka yıkanır, mesh edilmez. Meshin üç el parmağı eninde ve boyunda olması farzdır. Mest üzerine mesh şöyle yapılır: “Sağ elin yaş beş parmağı, sağ mest üzerine, sol elin parmakları da, sol mest üzerine, boylu boyunca yapıştırılıp, ayak parmaklarına gelen ucundan bacağa doğru çekilir. El ayaları meste değdirilmez.

Mest üzerine mesh müddeti, misafir olmayan kimse için, yirmidört saattir. Misafir için, 3 gün 3 gece yâni 72 saattir. Bu müddet mesti giydiği zaman değil, mest giydikten sonra, abdest bozulduğu zaman başlar.

Ayağın üç parmağı sığacak kadar yırtığı bulunan mest üzerine mesh edilmez. Yırtık bundan az ise, mesh edilebilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu