Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Yiyecek Bir Şeyin Var mı?

Hazret-i Hasan, hazret-i Hüseyin ve bir de hazret-i Abdullah bin Ca’fer hacca gittiler. Yolda develeri bir yerde otlamaya bıraktılar. Aç ve susuz idiler, ihtiyar bir kadının yanına gidip, “İçecek bir şeyler var mı?” dediler.

“Var”, dedi. Bir koyunu vardı. Sağdı ve sütünü onlara verdi. “Yiyecek bir şeyin var mı?” dediler. “Yoktur, bu koyunu kesin, yiyin” dedi. Kestiler, yediler ve: “Biz Kureyş’deniz, bu seferden dönünce yanımıza gelirsen, sana iyilik ederiz” dediler ve gittiler. Kadının kocası eve dönünce kızdı ve “Koyunu tanımadığın insanlara verdin” dedi.

Bir zaman geçti. İhtiyar kadın ve kocası fakirlik yüzünden Medîne’ye geldiler. Yiyecek bir şey satın almak için deve gübresi toplayıp sattılar. Günlerini böyle geçiriyorlardı. Bir gün ihtiyar kadın bir mahalleye gitti. Hazret-i Hasan evin kapısı önünde duruyordu. Kadını tanıdı ve “Ey nine, beni tanıyor musun?” buyurdu. “Hayır” dedi. “Ben senin filan zamandaki misafirindim” buyurdu. Sonra ona bin koyun ve bin altın vermelerini söyledi. Onu kendi hizmetçisi ile Hazret-i Hüseyin’in yanına gönderdi. Hazret-i Hüseyin kadına “Kardeşim sana ne verdi?” buyurdu. “Bin koyun ve bin altın verdi” dedi. Hazret-i Hüseyin de o kadar vermelerini söyledi ve hizmetçisi ile Abdullah bin Ca’ fer hazretlerine gönderdi. Abdullah bin Ca’fer hazretleri de “Onlar sana ne verdiler?” “İki bin koyun ve iki bin altın” dedi. O da iki bin koyun ve iki bin altın verdi ve “Eğer doğruca bizim yanımıza gelseydin, onlara sıkıntı vermezdiniz, (yâni onların vereceğini de ben sana verirdim)” dedi. İhtiyar kadın bu ni’metler ile sevinerek kocasının yanına gitti.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu