Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Şeytanın Üzüntüsü

Evliyânın büyüklerinden birisi, hac zamanında insan kılığına girmiş olan İblis’i Arafat’ta gördü. Zayıflamış ve benzi solmuş, gözü yaşlı ve kamburu çıkmış olarak perişan bir hâldeydi. Evliyâ olan zât, İblis’i tanıyıp ona dedi ki:

—  Niçin gözün yaşlıdır? Kim ağlattı seni?

—    Ticâret yapmak fikri olmadan, sırf Allah rızâsı için hac yapmağa gelenlerin, arzularının Allahü teâlâ tarafından kabul edilmesinden korktum. Onun için ağlıyorum.

—    Peki seni zayıflatan nedir?

—    Hacıları getiren atların inlemeden, kişneyerek gelmelerine üzüldüm. Hâlbuki benim yoluma gidenleri böyle götürselerdi, sevincim çok artardı.

—    Pekâlâ, benzini solduran nedir?

—    Müslümanların ibâdetlerine devam etmeleri ve birbirleriyle yardımlaşmalarıdır. Şâyet isyânda yardımlaşsalardı, sevincim ziyâdeleşirdi.

—    Seni çökertip, belini büken nedir?

—    Kulların, (Yâ Rabbî! Senden son nefeste îmân-ı kâmil ile ölmemi istiyorum) diye yalvarmasıdır. Hâlbuki ben onları, kendi işlerini ve ibâdetlerini beğendirip, îmânsız gitmeleri için çalışmaktayım. Allah’a böyle yalvaranların, benim bu iş için çalıştığımı anlamalarından korkuyorum.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu