Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Sarhoş Komşu

İmâm-ı A’zam efendimizin bir komşusu vardı. Evleri birbirine bitişikti. Komşusu, de-vamlı surette sarhoş olup meyhaneden çıkmaz, akşamları eve gelince de sabaha kadar saz çalar ve şarkı söylerdi. Hazret-i İmâm hiçbir şey demez, sabrederdi. Bir akşam, adamdan hiçbir ses gelmeyince, sabah erkenden evinin kapısına gitti ve kapıyı çaldı. Adamın hanımı çıktı ve “Buyurun efendim” dedi, İmâm-ı A’zam efendimiz sordu:

- Efendinizden bu akşam hiç ses gelmeyince merak ettik. Acaba başına bir iş mi geldi?

Adamın hanımı, üzülerek ve utanarak dedi ki:

- Efendim, dün akşam geç saatlerde çarşıdan gelirken bekçiler, sarhoştur diye götürüp hapse atmışlar.

Bunun üzerine İmâm-ı A’zam hazretleri hemen şehrin valisinin konağının yolunu tuttu. Vali, İmâm-ı A’zam efendimizi kapıda görünce şaşırdı.

-  Buyurun efendim, hayr ola! Bugün buraya teşrif ettiniz. Bir arzunuz mu var?

-  Vali Bey, bizim şöyle şöyle bir komşumuz vardı. Akşam bekçiler sarhoş diye hapse atmışlar. Bunu hapisten çıkarmanız için geldim.

Bunun üzerine, hemen adamı hapisten çıkarttılar. Ve İmâm-ı A’zam’a teslim ettiler. Yolda komşusuna dedi ki:

- Kusura bakmayın, akşamdan haberimiz olmadı ve çocuklarınıza nafaka veremedik. Şu paraları al da, onlara nafaka temin et!

Adamcağız çok üzüldü ve mahcup oldu. Bunun üzerine halis bir kalble tövbe etti. Ölünceye kadar İmâm-ı A’zamdan ayrılmadı, O’nun sadık talebeleri arasına girdi ve nice ihsânlara kavuştu.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu