Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Sabır Böyle Olur

Peygamberimizin “sallallahü aleyhi ve sellem” torunlarından ve İmâm-ı A’zam efendimizin hocalarından olan Ca’fer-i Sâdık’ı “radıyallahü anh”, birisi bir gün uygunsuz sözlerle itham etti. Ca’fer-i Sâdık hazretleri sabredip cevap vermedi. Yanında bulunan talebelerine de müdahale etmemelerini tembih etti. O kimse ağzına ne geldiyse, ne kadar kötü söz varsa söyledi ve gitti.

Bir müddet sonra, İmâm-ı Ca’fer-i Sâdık, o adamın evine gitti. Bunu gören talebeleri onun arkasından o adamın evine vardılar. Talebeleri hocalarının o edepsize cevap vereceğini zannetmişlerdi. Şayet o küstah adam, hocalarına bir saldırıda bulunursa hocalarını koruyacaklar ve o edepsize haddini bildireceklerdi.

Ca’fer-i Sâdık hazretleri o adamın kapısını çaldı. O adam kapıya geldiğinde:

“Az evvel bana bir takım kötü sözler sarfeyledin. Sana cevap vermedim. Eğer bu söylediğiniz sıfatlar bende varsa; ben bu sıfatlardan tövbe edeceğime, bir daha bu sıfatlara bürünmiyeceğime dair sana söz veriyorum. Eğer bana isnat ettiğin sıfatlar yoksa, seni affetmesi için Allahü teâlâya dua edeceğim. Bana söylediklerinden dolayı seni affettim, hakkımı helâl ettim” deyip bir de hediye verdi.

Bu âlicenaplığı gören adam, Ca’fer-i Sâdık hazretlerinin ayağına kapandı. Kabahatini itiraf edip, tövbekar oldu.

Âlimi anlamaz câhil, söyler hep kelâm,
Onun için sözü kısa kes, sabret vesselâm.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu