Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Rüyada Kesilen Deve

Arabistan’da cömertliği ile meşhur bir adam vefat etmişti. Yoldan aç dönen insanlar, kabrinin başına gittiler. Aç olarak uyudular. İçlerinden birinin bir devesi vardı. O kimseye, rüyasında, kabirdeki kişi dedi ki:

 

—  Senin bu devenle benim en iyi devemi değiştirir misin?

—  Evet değiştiririm, dedi.

O kimse rüyasında devesini, iyi deve karşılığında verdi. Mevtâ, aldığı deveyi kesti. Uykudan uyanınca devesini kesilmiş buldular. Tencereyi getirip, pişirip yediler. Döndükleri zaman bir kervana rastladılar. Kervandan birisi, o devenin sahibine ismi ile hitap ederek dedi ki:

—  Filan mevtâdan, iyi bir deve satın aldın mı?

—  Aldım, fakat o rüyada olmuştu.

—  O mevtâ, benim babamdır. Ben de rüyada gördüm, Bana, ”Eğer benim oğlum isen benim bu devemi filan kimseye ver” dedi. Buyurun, alın devenizi!..

Nükte: Müslümana yakışan, kanaat edip, haris olmamak ve servete sahip olduğu takdirde de başkalarını kendi üzerine tercih edip, cömertlik, hayrat ve hasenat yapmak, cimrilikten kurtulmaktır. Cömertlik, peygamberlerin ahlâkı ve kurtuluşun ana yollarından biridir.

 

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu