Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Kazdığı Kuyuya Düştü

Birgün Ebû Cehil, Peygamber efendimize bir tuzak hazırlayarak evinin önüne bir kuyu kazdırır. Peygamber efendimizi evine davet eder. Peygamber efendimiz davet üzerine Ebû Cehilin evine gelir.

Cebrâil aleyhisselâm gelip, Ebû Cehil’in, evinin önünde tuzak için bir kuyu kazdığını söyler. Bu durum karşısında Peygamber efendimiz kendi evlerine döner. Ebû Cehil ise, geri dönmesine bir mânâ veremiyerek kendisine sormak için arkasından koştuğunda, kapının önündeki kuyuyu unutarak, adımını, atar atmaz kendi eliyle kazdığı kuyuya düşer.

Çıkarmak için ip uzattıklarında, bir türlü ipe kavuşamaz. İpler uzadıkça kuyu derinleşir. Bu hâl üzerine Ebû Cehil karanlık kuyuda çıldıracak gibi olur. Peygamber efendimize haber verilerek kendisinin çıkarılmasını ister. Durumu Peygamber efendimize bildirirler. Hemen kuyu başına gelerek seslenir:

     — Seni kuyudan çıkarırsam îmân eder misin?

O da kabul eder görünüp der ki:

     — Beni bu kuyudan çıkarırsan îmân edeceğim.

Peygamber efendimiz mübârek ellerini uzatarak Ebû Cehili kuyudan çıkarır. Ebû Cehil kuyudan çıkınca:

     — Hayatımda senin kadar güçlü sihirbaza rastlamadım, der ve îmân etmez.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu