Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Kapıya Geleni Boş Çevirme

Ümmü Büceyd (radıyallahü anhâ) hanım sahâbîlerdendir. Resûlullah sallallahü aleyhi efendimiz bazen onların bahçesine gelir ve istirahat ederlerdi. Bir defasında yine bahçelerine teşrif ettiklerinde şu hâdiseyi nakleder:

“Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz bize gelince, hemen bir kâse çorba hazırlayıp ikram ettim. Hizmet için koştururken aklıma takılan, gönlümü tırmalayan bir soruyu sorayım istedim. Dedim ki:

– Yâ Resûlallah! Bazen kapıya dilenci geliyor, bir şeyler istiyor. Ben de yanımda bulunan şeyleri azımsayıp küçük gördüğümden bir şey veremiyorum. Değersiz bir şey mi vermiş olurum diye isteyeni boş çeviriyorum. Bu da gönlüme hoş gelmiyor. Kalbime sıkıntı veriyor, üzülüyorum. Nasıl hareket edeyim?

İki Cihan Güneşi efendimiz, bu yanık yürekli, vermek hasretiyle kavrulan sahâbesine şöyle cevap verdi: “Bir hayvan tırnağı da olsa kapıya gelen yoksulun eline bir şeyler koy.” buyurdu.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu