Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: İhtiyarın Önüne Geçmedi

Bir gün Hazret-i Ali, sabah namazı için mescide giderken bir ihtiyara rastladı. İhtiyarın aksakalına hürmet edip, önüne geçmedi. İhtiyarın arkasından ağır ağır yürüyordu. Mescid kapısına kadar geldiler. İhtiyar içeri girmeyip, gitti. Hazret-i Ali, bu ihtiyarın hıristiyan olduğunu anladı.

 

Hazret-i Ali mescide girince Resûlullah efendimizi Eshâb-ı kirâm ile birlikte rükûa eğilmiş buldu. Namaz bittikten sonra Eshâb-ı kirâm Resûlullah efendimizden birinci rükûda çok beklediklerinin sebebini sordular. Bunun üzerine Resûlullah efendimiz buyurdu ki:

(Âdet olan tesbihi yapıp rükûdan kalkacağım zaman Cebrâîl aleyhisselâm Sidretül-Münteha’dan süratle geldi. Başımı tutarak rükûdan kalkmama engel oldu. Bunun hikmetinin ne olduğunu da bilmiyorum.)

O sırada, Allahü teâlâ da Cebrâîl aleyhisselâma buyurdu ki: (Ey Cebrâîl! Habibime söyle, rükûda bekletilmesinin hikmetini bildir de, Eshâbına da sırrını açıklasın!)

Hemen Cebrâîl aleyhisselâm Resûlullah efendimizin huzuruna gelerek:

- Yâ Resûlallah! dedi. Siz, rükûdan kalkacağınız zaman, Allahü teâlâ; “Git Habibimin sırtını tut da rükûdan kalkmasın. Çünkü sevgili kulum Ali, yolda rastladığı bir ihtiyarın aksakalına hürmet ederek yavaş yürüyor, cemâat sevabından mahrum olmasın!” buyurdu. Bunun üzerine ben de hemen gelerek, sizi Hazret-i Ali gelinceye kadar rükû da tuttum. Hak teâlâ beni, sizleri rükûda tutmak için gönderdiği zaman kardeşim İsrafil aleyhisselâmı da doğmaması için güneşi tutmaya gönderdi. Hikmeti budur.

Resûlullah efendimiz, Cebrâîl aleyhisselâmın getirdiği haberi ve namazda iken rükûda neden bekletildiğinin hikmetini de Eshâb-ı kirâma anlattı.

 

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu