Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Hediye Olarak Gönderilen Doktor

Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâm, Rum imparatoru Herakliyüs ile yakınlık münasebeti kurmuştu. Birbirlerine mektup gönderirlerdi. Bir defa, He- rakliyüs birçok hediye göndermişti. Bu hediyelerden biri de, bir doktor idi. Doktor gelince dedi ki, (Efendim; imparator hazretleri beni size hizmet için gönderdi. Has- talarınıza bedava bakacağım!) Peygamber efendimiz, kabul buyurdu. Emreyledi, bir ev verdiler. Her gün nefis yiyecek, içecek götürdüler. Günler, aylar geçti. Hiç bir müslüman doktora gelmedi. Doktor, utanıp gelerek, (Efendim, buraya size hizmet etmeye geldim. Bugüne kadar bir hasta gelmedi. Boş oturdum, yiyip, içtim, rahat ettim. Artık gideyim) diye izin isteyince, Peygamber efendimiz, (Sen bilirsin eğer daha kalırsan, misafire hizmet etmek, müslümanların vazifesidir. Gidersen de uğurlar olsun! Yalnız şunu bil ki, burada senelerce kalsan, sana kimse gelmez. Çünkü, eshâbım hasta olmaz! İslâm dîni, hasta olmamak yolunu göstermiştir. Eshâbım temizliğe çok dikkat eder. Acıkmadıkça birşey ye- mez ve sofradan doymadan önce kalkar) buyurdu.

Bu, müslüman hiç hasta olmaz demek değildir. Fakat sıhhatine ve temizliğine itina eden bir müslüman uzun zaman sağlam kalır. Kolay kolay hasta olmaz, ölüm haktır. Hiçbir kimse ölümden kurtulamaz ve herhangi bir hastalık sonucu ölecektir. Evet, ölüm hastalığı herkese gelecektir. Bu hastalık mü’minlere bir ni’mettir. Âhiret yolculuğunun habercisidir. Hazırlanmak, tevbe, vasiyet etmek için, alarm işaretidir. Cenâb-ı Hak, çe- şitli hastalıkları, ölüme sebep kılmıştır. Eceli gelen bir hastalığa yakalanacaktır.

Fakat, o vakte kadar sıhhatini koruyabilmesi, ancak müslümanlıkta emredilen husus- lara ve temizliğe riâyet sayesinde olur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu