Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Firavun’un Cesedi

Londra’daki ünlü Britsh Müzesinin Mumyalar bölümünde sergilenen bir ceset 3.000 yıl evveline aittir. Mumyalanmamıştır. Secde eder vaziyettedir. Bütün iç ve dış organları tamdır. Başındaki sararmış saçları ve sakalları rahatlıkla görülmektedir. Bu cesedin nasıl olup da 3.000 yıldır mumyalanmadan kalabildiğini ilim adamları araştıra dursunlar. Biz bu işin sırrını Kur’ân-ı kerîmde buluyoruz.

Bilindiği gibi Mûsâ aleyhisselâmın davetini kabul etmeyen Firavun’u, Cenâb-ı Hak Kızıldenizin suyunda boğarak cezalandırmıştı. Yûnus sûresinin 92. âyetinde meâlen, (Bugün senin gark olan, boğulan cesedine kurtuluş vereceğim. Tâ ki, senden geridekilere ibret olasın. Ve şüphe yok ki, insanlardan birçokları bizim âyetlerimizden elbette gafildirler) buyruldu.

Cesedin bulunduğu yer, Firavun’un garkolduğu yer olan Kızıldeniz’in kenarındaki Cebelein mevkiidir. İngiliz araştırma ekibi, cesedi kumlar arasında bulmuş ve ülkelerine götürmüşlerdir. İlim adamlarının tesbitine göre, bu ceset 3.000 yıllıktır ve Firavun da 3.000 yıl evvel yaşamıştır. Ayrıca 1144 yılında vefat eden Zemahşeri, bu âyet-i kerîmeyi tefsir ederken: (Seni, deniz kenarında bir köşeye, atacağız... Cesedini tam, noksansız ve bozulmamış hâlde, çıplak ve elbisesiz olarak, senden asırlar sonra geleceklere bir ibret olmak üzere koruyacağız) demiştir.

Nükte: Bir cesedin 3.000 yıl muhafaza edilmesi, mukaddes kitabımızın sahibi olan Rabbimizin kudretidir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu