Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Duvarda Asılı Mushaf-ı Şerîfe Hürmet

Ertuğrul Gâzî, bir ziyâretinde, bir âlimin evinde misâfir oldu. Yatacağı odaya girip duvarda asılı Mushaf-ı şerîfi görünce Allahü teâlânın mübârek kitabına hürmetinden, onun huzûrunda uzanıp uyuyamadı.

Abdest tâzeleyip tam bir edeb ve tazimle onu okumağa başladı. Sabaha yakın bir ara uyukladı. Bu sırada bir rüyâ gördü. Rüyâsında kendisine şöyle bir nidâ gelip:

“Ey Ertuğrul! Sen bu gece benim kelâmıma hürmet ve tazim edip, izzet ve ikram eyledin; ben de senin evlât ve haleflerini, dünyâ durdukça devlet ve saltanat ile yüceltip, izzet ve ikrama lâyık gördüm” denildi.

İşte böyle mübârek bir kimse olan Ertuğrul Gâzî’nin, bu sırada bir oğulcağızı oldu. Onun en küçük oğlu olan bu çocuğa, Resûlullahın (sallallahü aleyhi ve sellem) iki mübârek kızı ile evlenmekle şereflenen ve Aşere-i mübeşşereden olmak müjdesine mazhar olan, Hulefâ-i Râşidînin (radıyallahü anhüm) üçüncüsü Hazret-i Osman’ın (radıyallahü anh) ismini verdiler. O ki, Beyliğin başına geçip Osman Gâzi oldu. Osmanlı Devletini de kurup İslâma ve Kur’ân-ı kerîme hizmet etmekle şereflendi.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu