Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Dünyanın Sıfatları

Abbasi halifelerinden Harun Reşidin hanımı Zübeyde Hâtun, devrin İslâm âlimlerinden Mansûr-i Ammâr hazretlerine mektup yazdı. Mektubunda:

”Ey Müslümanların âlimi! Dünyanın sıfatlarından birini bana açıkla!” diye yazıyordu. Mansur hazretleri cevabında bildirdi ki:

”Dünya aslana benzer. Hırs gözü, tamah kulağı, cahillik başı, riya yüzü, sefihlik burnu, sapıklık ağzı, cimrilik boynu, kibirli bulunmak göğsü, haset sırtı, uzun emel karnı, şirk kalbi, şüphe ciğeri, büyük günâhlar ayakları, şehvetler pençeleri, övünç vesilesi pazuları, hîle kuyruğudur. Ona bakan bağlanır, isteyen hasta olur. Arayan kırık olur. Tutulanı öldürür. Bu yirmi şey dünyanın tarifidir.”

Sonra şöyle devam etti: “Onu yenmek, emri altına almak isteyenin, zühdü kılıç, vera’ı kalkan, nasihati kol, kanâati ok, susması yay, Hakka uyması kılıç, ilmi bayrak, Allahü teâlânın kitabı kalesi Allahü teâlânın kitabı, yakîni binek vasıtası, aklı dayanak, ameli silâh, niyeti kılavuz, sünneti yol, tevekkülü arkadaş, evliyâ ile sohbeti asker, tefvizi yardıma, duası imdada yetişici, recâsı âdet, mücâhedesi hamle, müşahadesi darb olmalıdır. Ancak bunlarla kahredilir. Mağlûp edilip, ona hakim olunur. Şerrinden, zararından kurtulunur. O yirmiyi kendin için âfet, bu yirmiyi kendin için âdet bilesin ve yapasın. Böylece onları bilmek, bunları yapmakla, ondan gelecek zarardan korunmuş olursun.”

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu