Güzel Dinimiz İslamiyet

MENKIBE: Azrâil Aleyhisselâmdan Korkmuştu

Azrâil aleyhisselâm, Süleyman aleyhisselâmın yanına gelince, oturanlardan birine dikkatle baktı. Adam, meleğin böyle sert bakışından korktu.

Azrâil aleyhisselâm gidince, Süleyman aleyhisselâma yalvarıp, rüzgâra emretmesini, rüzgârın kendisini garp (batı) memleketlerinden birine götürüp, Azrâil aleyhisselâmdan kurtulmasını istedi. Azrâil aleyhisselâm tekrar gelince, Süleyman aleyhisselâm o adamın yüzüne niçin sert baktı-ğını sordu. Azrâil aleyhisselâm, (Bir saat sonra, garbtaki (batıdaki) şehirlerden birinde, o kimsenin canını almak için emrolunmuştum. Onu senin yanında görünce, hayretimden dikkatle baktım. Emre uyup garba gidince, onu orada görüp canını aldım) dedi.

Nükte: Görülüyor ki, ezeldeki takdirin hâsıl olması için, adam Azrâil aleyhisselâmdan korktu. Süleyman aleyhisselâm onun arzusunu yerine getirdi. Ezeldeki takdir, sebepler zinciri ile yerine getirildi.

Bunun için insan nerede olursa olsun, nereye kaçarsa kaçsın eceli geldi mi Allahü teâlâ onun rûhunu alır. Çünkü; insanların ne kadar yaşayacağı Allahü teâlâ tarafından ezelde takdir edilmiştir. Bundan dolayı ölümden hiç kimse kaçamaz ve kurtulamaz.

Geçirme ömrünü mü’min, sakın ki, kîl-ü kâl üzre!

Sözün mânâsını anla, ne yürürsün hayâl üzre?

Bu dünyanın süslerine, amân aldanma ey gâfil!

Buna her kim gönül verse, geçer ömrü melâl üzre.

Bir dikkatli nazar etsen, bu dünya ehline cânım,

Kazanırlar para dâim, bunlar cenk-ü cidâl üzre.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu