Güzel Dinimiz İslamiyet

Mâlikî’yi Taklit ile İlgili Sualler

1. Sual: Mâlikî’yi taklit ederken nelere dikkat edeceğimi özetler misiniz?

CEVAP: Diş dolgusu veya idrar kaçırma yahut bir akıntı sebebiyle Mâlikî mezhebini taklit eden Hanefî, sadece gusülde, abdestte ve namazda, kendi mezhebinin şartlarına ilâveten Mâlikî’nin farzlarına uyup müfsidlerinden kaçar.

Hanefî’den farklı olan durumlar şunlardır:

  1. Gusülde niyet, müvâlât ve delk farzdır. Müvâlât, uzuvları ara vermeden yıkamaktır. Delk, yıkanan yerleri el veya havlu ile hafif sıvazlamaktır. Sadece dokunmak da delk yerine geçer. Gusülde saçlar hilâllenir.
  2. Abdestte, niyet, müvâlât, delk, başın tamamını meshetmek farzdır.
  3. Kendi ön edep yerine, elinin içi ile dokunan erkeğin abdesti bozulur.
  4. Mestin üst ve altı tamamen meshedilir.
  5. Namaz aynen Hanefî gibi kılınınca Mâlikî’deki farzlara da uyulmuş olur.

2. Sual: Mâlikî mezhebini taklit eden kadın, bir damla akmakla hayzı başladığına göre, Hanefî’deki ilk 3 günde namaz abdesti alırken, Mâlikî’de her namaz sonunda gelmiyorsa gusl abdesti mi alacak?

CEVAP: Evet alacak, yâni kesilince gusledip namazını kılacak. Devam ederse namazını bırakacak.

3. Sual: Seâdet-i Ebediyye’de, (Mâlikî’de, âdetinden en çoğunun, 3 gün fazlası hayz olur. Daha çoğu ve 15 günden fazlası istihâza olur) diyor. Buna bir örnek verebilir misiniz?

CEVAP: Mâlikî olan bir kadının âdeti inip çıksa ve en çoğu 9 gün olsa, son ay 14 gün kan görse, bunun ancak, 9+3=12 günü hayz, diğer kanlı günler istihâza olur. Eğer kesilmeden 15 gün devam etse, Mâlikî’ye göre, yine 12 günü hayz, geri kalanı istihâza olur. Hanefî’ye göreyse, hayzı yine 9 gün olur, diğer kanlı günler istihâza olur. Mâlikî’yi taklit eden kadın, âdeti olan 9 günden sonra 3 gün daha Mâlikî’ye uyarak namaz kılmaz. Ancak kılamadığı bu 3 günlük namazını kazâ eder.

4. Sual: Mâlikî’yi taklit eden bir kadının hayzı, her zaman 10 gün iken 13 gün devam etse, 10 günden sonra, orucunu tutup namazını kılması gerekir mi?

CEVAP: 10 günden sonra 13 güne kadar hayz devam ederse, bu 3 gün namaz kılmaz, fakat oruç tutar; çünkü oruçta Mâlikî taklit edilmiyor. Daha sonra 10 günden sonraki kılamadığı 3 günlük namazını kazâ eder. Hanefî ve Mâlikî’de hayz sebebiyle tutulamayan oruçlar kazâ edilir.

5. Sual: İstihâza kanı Mâlikî’yi taklit eden kadının abdestini bozar mı?

CEVAP: Bozmaz.

6. Sual: Mâlikî’ye göre de istihâzalı olan günlerde, Mâlikî’yi taklit etmeyen kadın, istihâza kanı için Mâlikî’yi taklit etse, istihâza kanı abdestini bozar mı?

CEVAP: İstihâza kanı Mâlikî’yi taklit edenin abdestini bozmaz. Başka abdesti bozan bir sebep olmazsa, sabah aldığı abdest ile yatsıyı kılabilir.

7. Sual: Mâlikî’yi taklit eden kız, hayz olmaya başlayınca, kan durmadan aksa, ne yapar?

CEVAP: Hanefî’de ilk 10 günü hayz, 20 günü istihâza kabul edilir. Mâlikî’yi taklit edince, 15 günü hayz, 15 günü istihâza kabul edilir. Şâfi’î’de de böyledir.

8. Sual: Mâlikî’yi taklit ediyorum. Her ay hayzım 3 gün iken; bu ay 11 gün sürdü. Hayzım değişti mi? Bu günlerde namaz kılmam gerekir miydi?

CEVAP: Hayz değişmedi, yine 3 gündür. Ancak Mâlikî’yi taklit ettiğiniz için, daha önce 3 günden çok kan gelmemişse, Mâlikî’ye göre, hayzınız 3+3=6 gün olur. Ancak kanın 10 günden önce kesilme ihtimali olduğu için 10 güne kadar namaz kılınmaz. 11. gün gusl eder, 3 günden sonrakiler kazâ edilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu