Güzel Dinimiz İslamiyet

Mâlikî’de Hayz ve Nifâs

Mâlikî mezhebinde, dokuz yaşına gelmiş kızın önünden, bir sebeb olmadan akan kırmızı, sarı veya bulanık kana (Hayz kanı) denir. Akmağa başlayınca, hayz olur. Devam ederse, 15 günden azı âdet olur. Fazlası istihâza olur. Sonraki ayda, âdeti değisirse, âdetlerinden en çoğunun 3 gün fazlası hayz olur. Daha fazlası ve 15 günden fazlası istihâza olur. Kürsüf kuru veya beyâz ıslak ise, hayzın kesildiği anlaşılır. 70 yaşından sonra gelen kan hayz olmaz, istihâza olur. Kan, fasılalarla devam ederse, kesildiği günler temiz kabul edilir. Temizliğin asgarî müddeti 15 gündür. 15 günden evvel gelen kan, istihâza olur. Böyle temizlik müddeti sonsuzdur. Kesilip, 15 gün sonra başlarsa hayz olur.

Doğumdan evvel gelen kan, hayzdır. Karın yarılarak çocuk alınınca gelen kan nifâs olmaz. Nifâsın azamî müddeti 60 gündür. 15 gün kan kesilirse, tâhir (temiz) olur. Sonra gelen hayz olur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu