Güzel Dinimiz İslamiyet

Mahşerde Şefâat Vardır

Mahşerde toplanan canlılar, hesaplarının bir an önce görülmesi için, bütün peygamberlerden kendilerine şefâat etmelerini isterler. Her peygamber bir özür, bahane ileri sürerek diğerine havâle ederler.

Peygamber efendimize gelinceye kadar, böyle devam eder. Sevgili Peygamberimiz, (Ben herkesten önce şefâat ederim ve herkesten önce benim şefâatim kabul olur) buyurdu ve hesapların başlaması için şefaatçi oldu, Allahü teâlâ kabul buyurdu.

Âhirette peygamberler, velîler, sâlihler, melekler ve Allahü teâlânın izin verdiği kimseler, şefâat edecek ve kabul edilecektir. Mahşerde şefâat beş türlüdür:

Birincisi, kıyâmet günü, mahşer yerinde kalabalıktan, çok uzun beklemekten usanan günâhkârlar, feryat ederek, hesâbın bir an önce yapılmasını isteyeceklerdir. Bunun için şefâat olunacaktır.

İkincisi, suâlin ve hesâbın kolay ve çabuk olması için, şefâat edilecektir.

Üçüncüsü, günâhı olan mü’minlerin, Sıratta Cehenneme düşmemeleri, Cehennem azâbından korunmaları için şefâat olunacaktır.

Dördüncüsü, günâhı çok olan mü’minleri Cehennemden çıkarmak için şefâat olunacaktır.

Beşincisi, Cennette sayısız ni’metler olacak ve sonsuz kalınacak ise de, sekiz derecesi vardır. Herkesin derecesi, makamı, îmânının ve amellerinin miktarınca olacaktır. Cennettekilerin derecelerinin yükselmesi için de şefâat olunacaktır.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu