Güzel Dinimiz İslamiyet

Kur'ân-ı Kerîm Öğrenmenin ve Okumanın Önemi

Kur'ân-ı kerîm okuyup ona uygun îmân eden hidâyet üzere, doğru yolda bulunur. Allah'a kavuşturan doğru yolu bulur. Cehennem azâbından kurtulur. Hattâ bunun sevabı dedelerine, çocuklarına ve torunlarına tesir eder.

İtikâdı düzgün bir kimse Kur’ân-ı kerîmi okuyup, sâlih müslümanların yazdığı ilmihâl kitaplarında bildirildiği üzere amel ettiği, ibâdet yaptığı takdirde büyük sevaplara kavuşur. Sevgili Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki:

(Hoca çocuğa Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü teâlâ çocuğun anasının, babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır.)

(Ümmetimin yaptığı ibâdetlerin en kıymetlisi, Kur’ân-ı kerîmi mushafa bakarak okumaktır.)

(Namazda okunan Kur’ân-ı kerîm, namaz dışında okunan Kur’ân-ı kerîmden daha sevaptır.)

(Kur’ân-ı kerîm okunan evden arşa kadar nûr yükselir.)

(Kur’ân-ı kerîm öğrenen ve öğreten en hayırlınızdır.) [Buhârî]

(Kim bir âyet öğrenirse, kıyâmette onun için nûr olur.) [Dârimî]

(Bir âyet öğrenmek, yüz rekat [nafile] namaz kılmaktan daha iyidir.) [İbni Mâce]

(Kur’ân-ı kerîmi öğrenip gece-gündüz okuyana imrenmek gerekir.) [Müslîm] (Kur’ân-ı kerîm okuyan kimse, bunamaz.) [Tirmizî] (Kur’ân-ı kerîm okunan yere rahmet ve bereket yağar.) [Buhârî]

(Kur’ân-ı kerîm okunan evin hayrı artar, sakinlerini sıkmaz, melekler toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur’ân-ı kerîm okunmayan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar.) [Dârimî]

(Her gece on âyet okuyan, gafillerden sayılmaz.) [Hâkim]

(Kur’ân-ı kerîm okuyun! Kıyâmette size şefâat eder.) [Müslîm]

(Kur’ân-ı kerîm okunan yere rahmet yağar, melekler hazır olur.) [Buhârî]

(Kur’ân-ı kerîmden bir âyet dinleyen sayısız çok sevaba kavuşur.) [İmâm-ı Ahmed]

Ebû Hüreyre “radıyallahü anh” şöyle bildiriyor: (Kur’ân-ı kerîm okunan eve, bereket, iyilik gelir. Melekler oraya toplanır. Şeytanlar oradan kaçar. Kur’ân-ı kerîm okunmazsa bunun aksi olur.)

Kur’ân-ı kerîmi okumak mühim sünnettir. Tecvid ilmine uygun olarak ve hürmet ile okunan Kur’ân-ı kerîmi dinlemek farz-ı kifâyedir. Yâni dinlemek daha çok sevaptır. Mushafa bakarak dinlemek daha sevaptır. Dinleyenlere de, okuyanlara verilen sevapların aynısı verilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu