Güzel Dinimiz İslamiyet

Kötü İsimler

Memiş, Sanem, Efrayim, Ökkeş gibi isimler câiz değildir. Kezban, Farisi Kedbanu’dan gelmiştir. Ev kadını veya vekilharç kadın demektir. Vekilharç ise, bir sarayın, alışveriş işlerini yapan kimse demektir. Her ne kadar Arabide yalancı mânâsına gelirse de, Farsçadan geldiği için değiştirilmesi gerekmez.

Allahü teâlânın Alî, Reşîd, Kebîr, Bedî’ gibi isimlerini, insanlara yakışan mânâ ile ad koymak câiz ise de, câhiller, bu isimlerin mânâlarını ve söylemesini yanlış yaparak, günâha, hattâ küfre sebeb olurlar. Meselâ Abdülkâdir yerine Abdülkoydur diyorlar ki, kasd ile olursa küfürdür. Kasd ile bu isimleri tahkîr eden, meselâ Abdül’azîz yerine Abdüluzeyz diyen kâfir olur. Muhammed yerine Hamo, Hasan yerine Hasso, İbrahim yerine İbo demek de böyledir.

Hazret-i Ömerin bir kızının adı Âsiye yânî isyan edici idi. Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem, onu değişdirdi. Cemîle yapdı.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu