Güzel Dinimiz İslamiyet

Kötü Huylardan Bazıları 5- AYIPLANMAKTAN KORKMAK

Ayıplanmak korkusu, insanların kötülemelerine, çekiştirmelerine, ayıplamalarına üzülmek demektir. Güzel, iyi olan işleri yapmaya karar vermek ve sonunu getirmek, başkalarının kötülemelerinden, ayıplamalarından korkmamaya bağlıdır. Birçok insanların kötü işleri yapması ve hattâ Allahü teâlâyı inkâr etmesi veya O’nun emir ve yasaklarına uymaması, insanlardan utanması ve ayıplanmaktan korkması sebebiyledir.

Mal ve rütbe sahibi olan birçok kimseler ayıplanmak korkusundan îmân etmekten ve İslâmiyetin emirlerine uymaktan mahrum kalmışlardır. Birçok insanlar, bu korku sebebiyle günâh işlemektedirler. Zamanımız insanları ve bilhassa gençleri arasında yayılan kötü âdetler, danslar, balolar, içkili ve kumarlı toplantılar, başkalarının kötülemesinden ve ayıplamasından üzülmek, korkmak sebebiyle işlenen günâhlardır.

İnsanların kötülemelerinden ve ayıplamalarından korkmaya karşı ilâç olarak şöyle düşünmelidir:

Kötülemeleri doğru ise, ayıplarımı bana bildirmiş oluyorlar. Bunları yapmamaya karar verdim demeli; böyle kötülemelerden ferahlık duymalıdır. Onlara teşekkür etmelidir.

Yapılan kötüleme yalan ise, iftira ise, zararı söyleyene olur. Onun sevâpları bana verilir. Benim günâhlarım, ona yüklenir demelidir. İftira etmek, gıybet etmekten daha fenadır.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu