Güzel Dinimiz İslamiyet

Kızlarda, Kanlı Günler Arasındaki Temiz Günler

Örnekler:

1) Bir kız ilk olarak, 2 kan, 1 temiz 2 kan görse ve sonra 25 gün temiz kalsa, aradaki 1 temiz gün de aktı kabul edilir. Yâni toplam 5 gün hayz görmüş olur. Âdeti 5 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 3. günde kan kesilince, gusletmeden sadece abdest alarak namaza başlar. 4. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 6. gün kan kesilince, artık guslederek namaza başlar.

 

2) Bir kız, ilk olarak, 3 kan, 2 temiz, 1 kan, 1 temiz, 1 kan, 1 temiz, 1 kan görse ve sonra 20 gün temiz kalsa, aradaki toplam 4 temiz gün de aktı kabul edilir. Yâni toplam 10 gün hayz görmüş olur. Âdeti 10 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 4. günde kan kesilince, guslederek namaza başlar. 6.gün kan gelince, yine namazı bırakır. 7. günde kan kesilince, yine guslederek namaza başlar. 8. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 9. günde kan kesilince, yine guslederek namaza başlar. 10. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 11. günde kan kesilince, yine guslederek namaza başlar. Bundan sonra, artık 10 günü aşmış olacağı için, kan gelse bile gusletmeden, sadece abdest alarak namaza devam eder.

 

3) Bir kız, ilk olarak, 4 kan, 3 temiz, 1 kan görse ve sonra 22 gün temiz kalsa, aradaki 3 temiz gün de aktı kabul edilir. Yâni toplam 8 gün hayz görmüş olur. Âdeti 8 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 5. gün kan kesilince gusledip namaza başlar. 8. gün kan gelince yine namazı bırakır. 9. gün kan kesilince, yine gusledip namaza başlar.

 

4) Bir kız, ilk olarak, 1 kan, 8 temiz ve 1 kan görse ve sonra 20 gün temiz kalsa, aradaki 8 temiz gün de aktı kabul edilir. Yâni toplam 10 gün hayz görmüş olur. Âdeti 10 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 2. gün kan kesilince, gusletmeden sadece abdest alarak namaza başlar. 10. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 11. gün kan kesilince, guslederek namaza başlar.

 

5) Bir kız, ilk olarak, 1 kan, 9 temiz ve 1 kan görse ve bundan sonra 19 gün temiz kalsa, kanlı günlerin hiçbiri hayz olmaz. Kan görülen 2 gün istihâza olur; çünkü 10. günden sonra görülen kandan önceki temizlik günleri, hayz sayılmaz.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 2. gün kan kesilince, gusletmeden sadece abdest alarak namaza başlar. 11. gün kan gelse de namaza devam eder; çünkü 10 günü aştığı için, bunun istihâza olduğu kesindir.

 

6) Bir kız, ilk olarak, 1 kan, 8 temiz ve 2 kan görse ve bundan sonra 19 gün temiz kalsa, aradaki 8 temiz gün de aktı kabul edilir. Yâni toplam 10 gün hayz görmüş olur. 11. gün istihâza olur. Âdeti 10 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 2. gün kan kesilince, gusletmeden sadece abdest alarak namaza başlar. 10. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 11. gün kan gelince, istihâza olduğu anlaşılır, artık guslederek namaza başlar. 1 ve 10. günler arasındaki 8 temiz gün aktı kabul edilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu