Güzel Dinimiz İslamiyet

Kızlarda İstimrâr

Kızlarda istimrâr yâni kanın kesilmeden devamlı akması dört türlü olur (Men-hel-ül-vâridîn, Mürşid-ün-nisâ):

1- İlk görülen kan istimrâr edip akmaya devam ederse, yâni hiç kesilmeden günde bir damla olsun akarsa; ilk 10 gün hayz, sonra 20 gün temiz kabul edilir.

Örnek:

Bir kız ilk olarak kan görüp, hiç kesilmeden devam ederse, 10 günü hayz, 20 günü istihâza olur. Kan gelmeye devam ettiği müddetçe, hep 10 hayz, 20 istihâza kabul edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 11. gün kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır. Artık guslederek namaza başlar. Kan gelmeye devam ettiği müddetçe, bu şekilde hareket eder. Yâni 10 hayz, 20 istihâza kabul eder.

2- Kız, sahîh kan ve sahîh temizlik gördükden sonra yâni en fazla 10 gün kandan ve sahih temizlikten yâni en az 15 gün temizlikten sonra, istimrâr ederse (kan kesilmeden akarsa), bu kız, âdeti belli olan kadın olur. Âdeti kadarı hayz, sonrası istihâza olur. Âdeti kadar hayz, sonrası istihâza olur.

Meselâ:

a) Bir kız ilk olarak 5 gün kan görse, sonra 20 gün temiz olsa, bundan sonra kesilmeden aksa, istimrâr başından 5 gün hayz, sonra 20 gün temiz kabul edilir. Kan kesilinceye kadar böyle devam eder. Yâni kanlı günlerin 5’i hayz, 20’si istihâza olur.

AÇIKLAMA:

Kan görünce namazı bırakır. 6. günde kan kesilince, guslederek namaza başlar. 26. gün kan gelince yine namazı bırakır; çünkü son hayzdan itibaren, en az 15 gün temiz geçmiştir. 36. gün kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır, guslederek namaza başlar. İstihâza olduğu anlaşılan 5 günde kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder. Kan gelmeye devam ettikçe, bu şekilde hareket eder. Yâni 5 hayz, 20 istihâza kabul eder.

b) Bir kızın âdeti, 7 kan, 20 temiz iken; yine 7 kan ve 20 temiz olsa, sonra kan akmaya devam etse, bu kanlı günlerin 20’si istihâza, 7’si hayz kabul edilir.

c) Bir kızın âdeti, 3 kan 27 temiz iken; tekrar âdeti görmeye başlayınca kan kesilmeden hep aksa, kan 11 gün akınca, hemen gusledip namaz kılar. Kan kesilene kadar, kanlı günlerin 3’ü hayz, 27’si istihâza olur.

3- Bir kız, fâsid kan yâni 10 günden fazla kan ve fâsid temizlik yâni 15 günden az temizlik görse, sonra istimrâr etse yâni kan kesilmeden aksa, fâsid kan ve fâsid temizliğin ikisi de âdet kabul edilmez. Temizlik 15 günden az olduğu için fâsid olup, ilk görülen kan istimrâr etmiş gibi kabul edilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu