Güzel Dinimiz İslamiyet

KIZLARDA HAYZIN BAŞLAMASI

Kural: Bir kız, hayatında ilk olarak, en az 3 gün yâni 72 saat kan görürse, hayz görmeye başlamış olur. 10 günü aşmazsa, kanlı günlerin sayısı âdeti olur. 10 günü aşarsa, 10 günü hayz sonrakiler istihâza olur, yâni âdeti 10 gün olur.

Kız ilk olarak kan görmeye başlayınca, namazı ve orucu bırakır. Eğer, 3 gün olmadan kesilirse, namazın son vaktine [o namazı kılacak] kadar bekler, abdest alıp namazını kılar. Kan gelirse, namaz kılmaz. 3 güne kadar böyle devam eder, gusül gerekmez; çünkü bunun âdet kanı olmama ihtimali vardır. Yalnız abdest almak yeterli olur.

 

Eğer, 3 günden sonra kan kesilirse, yine namaz vaktinin sonuna kadar bekler, gel-mezse, bu 3 günün âdet kanı olduğu anlaşıldığından gusledip namazını kılar. Kan geldiği müddetçe, 10 güne kadar böyle devam eder. 10 günden sonra gusledip namaza başlar. 10 günden sonra gelen kan istihâza olacağı için artık gusletmeden abdest alıp namazını kılar.

Örnekler:

1) Bir kız ilk olarak, 2 gün kan görse ve sonra 21 gün temiz kalsa, 2 kanlı gün istihâza olur; çünkü Hanefî’de hayzın en azı 3 gün yâni 72 saattir. Bu ay, hayz görmemiş olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. Kan kesilince, 3. günden itibaren, gusletmeden namaza başlar.

 

2) Bir kız, ilk olarak, 3 gün kan görse ve sonra 20 gün temiz kalsa, bu 3 kanlı gün, hayz olur. Artık âdet günü belli olmuş olur, yâni âdeti 3 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. Kan kesilince, 4. günden itibaren, gusledip namaza başlar.

 

3) Bir kız, ilk olarak, 6 gün kan görse ve sonra 21 gün temiz kalsa, bu 6 kanlı gün, hayz olur. Âdeti 6 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. Kan kesilince, 7. günden itibaren, gusledip namaza başlar.

 

4) Bir kız, ilk olarak, 10 gün kan görse ve sonra 20 gün temiz kalsa, bu 10 kanlı gün, hayz olur. Âdeti 10 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. Kan kesilince, 11. günden itibaren, gusledip namaza başlar.

 

5) Bir kız, ilk olarak, 12 gün kan görse ve sonra 19 gün temiz kalsa, 12 kanlı günün, ilk 10 günü hayz, sonraki 2 gün istihâza olur. Âdeti 10 gün olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 11. gün kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır. 11. günden itibaren gusledip namaza başlar.

 

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu