Güzel Dinimiz İslamiyet

Kızlara Ait Diğer Örnekler

1) Bir kız; 3 kan, 15 temiz, 3 kan görse. Kan görülen ilk 3 gün ile, son 3 kanlı gün, 2 ayrı hayz olur.

2) Önceki ayda 3 gün hayz gören kız; bu ay 3 kan, 1 temiz, 1 kan, 2 temiz, 1 kan, 1 temiz, 1 kan görse, bu 10 günün hepsi hayz olur. Eğer 10. günden sonra, meselâ 11. gün de kan görse, bu kızın hayzı ilk gördüğü 3 gün olur, diğer günler istihâza olur. Eğer ilk gördüğü kan 5 olsaydı, âdeti bu ay da 5 gün olurdu.

3) Bir kız, ilk defa, 1 kan, 8 temiz ve 1 kan görse, 10 günün hepsi hayz olur. Fakat, 1 kan, 9 temiz ve 1 kan görse, hiçbiri hayz olmaz. Kan görülen 2 gün istihâza olur. Çünkü, 10. günden sonra görülen kandan önce temizlik günleri, hayz sayılmaz.

4) Molla Hüsrev “rahmetullahi teâlâ aleyh” (Gurer)inin şerhinde diyor ki;

(Bir kız, 1 gün kan, 14 gün temizlik, 1 gün kan, 8 gün temizlik, 1 gün kan, 7 gün temizlik, 2 gün kan, 3 gün temizlik, 1 gün kan, 3 gün temizlik, 1 gün kan, 2 gün temizlik, 1 gün kan görse, imâm-ı Muhammed’e göre, bu 45 günden yalnız, 14 günden sonra olan, 10 gün hayz olup, diğerleri istihâza olur.)

Çünkü, bu 10 günden sonra tam temizlik olmadığı için, yeni hayz başlamaz. Sonraki temiz günler, hayz zamanında olmadıkları için, hep aktı kabul edilmez.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu