Güzel Dinimiz İslamiyet

Karı Koca İyi Geçinip, Birbirlerinin Rızalarını Almaya Çalışmalıdır

Zaruri gereken din ilimlerini beyi öğretmeyen kadın, münasip bir kadın hocadan bunları öğrenebilmek için izinsiz gidebilir. Beyi izin verse bile, komşularda uygunsuz şeyler konuşulan toplantılara gitmemelidir. Kadınların câmilere de gitmeleri uygun değildir. Birkaç kadının toplanıp uygun bir ilmihâl kitabı okumaları çok iyi olur.

Kadın evden dışarı çıkarken zevcinden bir defa izin alır. Yâni “Ben istediğim zaman dışarı çıkabilir miyim” der. Kocası da, “Tamam” derse her zaman çıkabilir. “Çıkamazsın” derse işe de gidilemez. Evde ona ait malları da dilenciye veya misafirlere izinsiz veremez. Yâni misafire bir bardak çay bile veremez. Ama “İstediğin şeyi istediğin yere harcayabilirsin ve istediğin zaman istediğin yere gidersin” gibi izin alınırsa, kadın istediğini istediği gibi harcar ve istediği yere gidebilir. Bunları izinsiz yapmamak gerekir.

Kadın, gittiği yerde, gıybet ediyor, yalan söylüyorsa, kocası da günâh işleyeceğini bilerek göndermişse işlediği günâhlar kocasına da yazılır. Bilmezse yazılmaz.

Mukim bir bayan, başka şehirdeki kocasının veya mahrem bir akrabasının yanına mahremsiz gidemez. Seferde ise gidebilir. Meselâ kocası ile İstanbul’da oturuyor. Kocası ile Ankara’ya gitmiştir. Sonra kocası İstanbul’a gelmiştir. Kadın bir hafta sonra yanında mahremi olmadan da İstanbul’a kocasının yanına gelebilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu