Güzel Dinimiz İslamiyet

Kadınların Örgülü Saçlarının Abdestte ve Gusüldeki Durumu

Hanefî mezhebinde: Abdestte; örgülerini çözmeden saçlarını mesh edebilir. Sarkan saçlar mesh edilmez. Gusülde; saçları örgülü kadının, yalnız saç diplerini ıslatması farzdır. Örgülü saçın dipleri ıslatılabilirse, örgüyü yıkamak gerekmez. Saç dipleri ıslanmazsa, örgüyü açmak gerektir. Örülmemiş saçlarınsa, her tarafını da yıkamak farzdır. (Redd-ül muhtar)

Mâlikî mezhebinde: Abdestte; örülü saç çözülmez. Sarkan saçlar da mesh edilir. Gusülde; saç dipleri ıslanmazsa, örgüyü açmak gerekir. Örülmemiş saçların her tarafını da yıkamak farzdır. Eğer sık örülü saçın diplerine su gitmezse, çözülüp her tarafını hilâllemek farzdır. (El-mukaddemet-ül-izziyye)

Şâfi’î mezhebinde: Abdestte; örgüyü çözmeden mesheder. Gusülde; örgülü saçı çözüp, arasını ıslatması farzdır. (İslâm Ahlâkı)

Hanbelî mezhebinde: Abdestte; örgüyü çözmek gerekmez. Gusülde; saç örgülerini çözmek, cünüplük için sünnet, hayız için farzdır. (Mezâhib-i erbea)

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu