Güzel Dinimiz İslamiyet

Kadının Kocasına Hizmeti

Bir erkekle evlenerek yuva kuran bir kadının, kocasına hizmet etmesi, onun rızasını kazanması bir ibâdettir. Onun Cennete girmesine sebep olur. Kocanın, karısı üzerinde hakkı çoktur. Bu sebepten Resûlullah efendimiz, (Eğer bana, birinin diğerine secde etmesi emrolunsaydı, kadınların kocalarına secde etmelerini emrederdim. Çünkü kocanın, hanımı üzerindeki hakkı çok büyüktür) buyurdu. O hâlde, kadın kocasının emrine ve sözlerine itaat etmeli, Hakkın rızasına bu yolla kavuşmalıdır.

Kadının ev işlerini yapması kocasına teberru ve ihsândır. Çok sevaptır. Kadın, kocasına karşı bu ihsânını esirgememeli, erkek de, buna karşılık olarak hanımına nafakadan fazla ihsânlarda bulunmalıdır. Allahü teâlâ, ihsân edenleri çok sever. Resûlullah efendimizin zamanından bugüne kadar, müslüman kadınları kocalarına bu ihsânı yapmışlardır. Kadının, kocasına karşı iki vazifesi vardır: Kendini kocasına teslim etmesi ve evden izinsiz ve örtüsüz sokağa çıkmaması, kocasının emirlerini yerine getirmesidir.

İslâmiyette karı-koca arasında, hayat mücadelesi, yâni para kazanmak müşterek değildir. Erkek kadını, tarlada, fabrikada velhasıl hiçbir yerde çalışmaya zorlayamaz. Kadın isterse ve erkeği izin verirse yabancı erkekler arasına karışmadan, kadın işi olan yerlerde çalışabilir, fakat kazandığı kadının olur. Erkek ondan zorla bir şey alamaz.

Kocasına hizmette kusur etmeyen ve onu razı eden kadının, Cennette derecesi yüksek olup Cenâb-ı Hakkın, rızasını kazanır. Nitekim hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Beş vakit namazını kılan, malının zekâtını veren, Ramazan-ı şerîf orucunu tutan, kocasının günâh olmayan emirlerini tutan, vücudunu yabancı erkeklere göstermekten koruyan kadın, Cennette istediği kapıdan girer.)

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu