Güzel Dinimiz İslamiyet

KADERE İNANMAK

İnanılması lâzım olan altı temel şeyden altıncısı; kadere, hayır ve şerlerin Allahü teâlâdan olduğuna inanmaktır. İnsanlara gelen hayır ve şer, fayda ve zarar, kazanç ve ziyanların hepsi, Allahü teâlânın takdir etmesi iledir.

Allahü teâlânın, birşeyin varlığını dilemesine “Kader” denilmiştir. Kaderin, yâni varlığını dilediği şeyin, var olmasına da “Kazâ” denir.

Kazâ ve kader kelimeleri, birbirlerinin yerine de kullanılır. Buna göre kazâ demek, ezelden ebede kadar yaratılmış ve yaratılacak şeyleri, Allahü teâlânın ezelde dilemesidir. Allahü teâlâ, olacak her şeyi ezelde sonsuz öncelerde biliyordu.

Kazâ ve kader, zekî insanların zihinlerinin en çok takıldığı bir bilgidir (konudur). Bu takıntılar, kazâ ve kaderi iyi anlamamaktan ileri gelmektedir. Kaderin ne demek olduğu iyi anlaşılırsa, hiçbir kimsenin şüphesi kalmaz ve îmânı kuvvetli olur.

Âlemlerin yaratanı, yarattığı ve yaratacağı şeylerin hepsini ezelden ebede, zerreden Arşa kadar hepsini, maddeleri, mânâları, bir anda ve bir arada bilir. Her şeyi yaratmadan önce biliyordu.

Kazâ, kaderde bulunan şeyleri, zamanı gelince Allahü teâlânın yaratmasıdır.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu