Güzel Dinimiz İslamiyet

İstimrârlı Hâller İçin Örnekler

1) Âdeti 25 temiz, 5 hayz olan kadın, 25 temiz günden sonra, kan görmeye başlayıp, kanlı günler 10 günü aşıp devam etse, önceki âdeti kadar 5 gün hayz, diğerleri istihâza olur; çünkü kan, önceki âdet günlerine rastlamıştır. Kan hep akarsa, bu kanlı günlerin 25’i istihâza, 5 günü hayz kabul edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 11. gün de kan gelince istihâza olduğu anlaşılır, önceki âdeti geçerli olur. 11. kanlı günden itibaren, gusledip namaza başlar. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder.

2) Âdeti 25 temiz, 5 hayz olan kadın, 25 temiz günden sonra, 1 kan, 1 temiz ve bundan sonra kanlı günler 10 günü aşıp devam etse, önceki âdeti kadar 5 gün hayz, diğerleri istihâza olur; çünkü önceki âdetinin ilk ve son günleri kanlıdır. Aradaki bir temiz gün de aktı kabul edilir. Kan akmaya devam ederse, bu kanlı günlerin 25’i istihâza, 5’i hayz kabul edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 1 kanlı günden sonra, gusletmeden namaza başlar. 3. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 11. kanlı günden [36. günden] itibaren, gusledip namaza başlar. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder.

3) Âdeti 25 temiz, 5 hayz olan kadın, 25 temiz günden sonra, 3 kan, 2 temiz ve bundan sonra kanlı günler 10 günü aşıp devam etse, önceki âdetinin ilk 3’ü hayzdır; çünkü kanlı gün, hayzının 3 gününe rastlamıştır. Sonra 2 gün temiz sonra 23 gün kanlı olmuştur. O hâlde bu 23 gün istihâza olup 2 temiz gün aktı kabul edilir. Ondan sonraki aylarda kan akmaya devam etse, kesilene kadar kanlı günlerin 25’i temiz, 3’ü hayz kabul edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 3 kanlı günden sonra, gusledip namaza başlar. 6. gün kan görünce, yine namazı bırakır. 11. kanlı günden [36. günden] itibaren, gusledip namaza başlar. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder.

4) Âdeti 25 temiz, 5 hayz olan kadın, 25 temiz günden sonra, 1 kan, 2 temiz, 2 kan, 2 temiz ve bundan sonra kanlı günler 10 günü aşıp devam etse, yine 5 gün olur; çünkü, hayzın ilk ve son günleri [26 ve 30] kanlıdır. Kan böyle akmaya devam ederse, kanlı günlerin 23’ü istihâza, 5 hayz kabul edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 2. günü temiz olduğu için, gusletmeden namaza başlar. 4. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 11. kanlı günden [36. günden] itibaren, gusledip namaza başlar. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder.

5) Âdeti 25 temiz, 5 hayz olan kadın, 25 temiz günden sonra, 2 kan, 2 temiz, 1 kan, 5 temiz ve bundan sonra kanlı günler 10 günü aşıp devam etse, âdeti değişmez, yine 5 gündür; çünkü hayzın ilk ve son günleri kanlıdır.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 3. günden itibaren, gusletmeden namaza başlar. 5. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 6. günden [31. günden] itibaren, gusledip namaza başlar. 11. günde [36. günde] kan geldiği hâlde, yine gusletmeden namaza devam eder; çünkü 10 günü aştığı için, bu günler istihâzadır. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder.

6) Âdeti 25 temiz, 5 hayz olan kadın, 27 temiz günden sonra, 3 kan, 5 temiz ve bundan sonra kanlı günler 10 günü aşıp devam etse, önceki âdetinin ilk 3’ü hayzdır; çünkü kanlı gün, hayzının 3 gününe rastlamıştır. Sonra 5 gün temiz sonra 22 gün kanlı olmuştur. O hâlde bu 22 gün istihâza olup 5 temiz gün aktı kabul edilir. Ondan sonraki aylarda kan akmaya devam ederse, 22 günü istihâza, 3 günü hayz kabul edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 3 kanlı günden sonra, gusledip namaza başlar. 9. gün kan görünce, yine namazı bırakır. 11. kanlı günden [38. günden] itibaren, gusledip namaza başlar. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder.

7) Âdeti 25 temiz, 5 hayz olan kadın, 25 temiz günden sonra, 1 kan, 1 temiz, 1 kan, 1 temiz ve bundan sonra kanlı günler 10 günü aşıp devam etse, âdeti değişmez, ilk 5 günü hayz, ondan sonraki günler istihâza olur.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 2. günde, gusletmeden namaz kılar. 3. gün kan gelince, yine namazı bırakır. 4. günde kan kesilince, guslederek namaza başlar. 11. kanlı günden [36. günden] itibaren, gusledip namaza başlar. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını, daha sonra kazâ eder.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu