Güzel Dinimiz İslamiyet

İstihâza (Özür) Durumu

3 günden, yâni 72 saatten 5 dakika bile az olan kan, özür kanıdır.

Yeni başlayan için 10 günden çok süren kan, özür kanıdır.

Yeni olmayanlardan âdetten çok olup, 10 günü de aşan kan, özür kanıdır.

Hâmilelik esnasında gelen kan, özür kanıdır.

Âyise olan, yâni 55 yaşını geçmiş olan kadınlardan gelen kan, özür kanıdır.

9 yaşından küçük kızlardan gelen kan, özür kanıdır.

Bu kanların hepsine İstihâza (Özür kanı) denir.

İstihâza günlerinde bulunan bir kadın, idrârını tutamıyan veya sık sık burnu kanayan kimse gibi, özür sâhibi olur. Özür, yalnız abdesti bozan şeyler için geçerlidir. Abdest veya gusl abdesti alamıyan hasta, özürlü olmaz. Yerine göre, mesh ederek veya teyemmüm ederek, namâzlarını sağlam kimse gibi kılar. Oruç tutması lâzım olur ve kan gelirken dahi vaty, yâni cimâ câiz olur.

Bu kan, hastalık işaretidir. Uzun zaman akması tehlikeli olup, doktora başvurmak lâzımdır. Kardeş kanı (sang-dragon) denilen kırmızı sakızı veya damla sakızı toz edip, sabâh-akşam birer gramı su ile yutulursa, kanı keser. Günde beş gram alınabilir.

Hayz ve nifâs günlerinde; namaz, oruç, câmi içine girmek, Kur’ân-ı kerîmi okumak ve tutmak, tavâf, cimâ, dört mezhebde de harâmdır. Kocası ile cinsi yakınlıkta bulunamazlar. Bunun için kadın hayzının başladığını kocasına bildirmesi lâzımdır. Hayız ve nifâs kesilince hemen gusül edip yıkanmaları farzdır.

Hayz ve nifâs olduğu günlerde; Oruçları kazâ eder, Namazları kazâ etmez. Namazları afv olur. Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikir, tesbîh ederse, en iyi namazın sevâbını kazanır.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu